Ghost Girl. Zakochana Zjawa / Tonya Hurley

Spoczywaj w sławie.

            „Rezygnacja jest zapewne najtrudniejszą rzeczą, zawsze i dla każdego z nas.*

            Natrafiłam niedawno na sympatyczną promocję od wydawnictwa Egmont. Skusiłam się więc na książkę Ghost Girl, o której wcześniej nie słyszałam, a zaciekawiła mnie okładka i opis. Bałam się jednak, że to, co znajdę w środku, nie zadowoli mnie, a wręcz rozczaruje. Nie oczekiwałam więc zbyt wiele.
           
            Charlotte Usher to nastolatka jak każda inna. Z tym, że jest typową szarą myszką, nikt nie zwraca na nią uwagi, czuje się niewidzialna. Pewnego dnia umiera. Z dość głupiego powodu, bo czerwony misiek-żelek dobrym powodem nie jest, no ale tak już wyszło. Ale nawet śmierć nie pozwala jej się zatrzymać w drodze do celu, który przyrzekła sobie osiągnąć w tym roku szkolnym sława i miłość.

            Każdy z rozdziałów zatytułowany jest przeważnie dowcipnie lub nieco metaforycznie, a do tego dołączono cytat, który oczywiście będzie mieć coś wspólnego z daną częścią książki. Cytaty te, mogące nas pouczyć, pochodzą zarówno od znanych ludzi, jak i Anonimów z Gadu-Gadu.

            Powieść jest pełna humoru, choć czasem czarnego. Dodatkowo autorka wplata wątki, które dotyczą każdego z nas: zrozumienie, samotność, odrzucenie, śmierć, miłość. I niekoniecznie w takiej kolejności.
           
            Akcja niestety jest dość przewidywalna. Chociaż uśmiercenie głównej bohaterki nie zdarza się zbyt często, to wątek romansowy jest dość przereklamowany. Przyznam szczerze, że ciężko było mi przez tą lekturę przebrnąć. Mimo wszystkich plusów, było wyjątkowo ciężko.

            Zakończenie jest niesamowite, wzruszające. Oglądaliście Uwierz w ducha? Przygotujcie się na coś podobnego.     

            Choć książka z pozoru jest dla młodszych odbiorców, to polecam ją przeczytać także temu nieco starszemu. Odpowiedni wiek pozwoli na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i prawdziwego morału. Polecam tym bardziej, jeżeli chcecie się chwilowo odstresować, polubiliście Monster High, paranormalne romanse oraz interesuje Was dowcip. Jednak nie namawiam, obecnie na rynku spotkacie wiele lepszych pozycji.

            „Bezlitosny deszcz przenikał ją na wylot i wsiąkał w ziemię, kiedy Charlotte w ponurym nastroju szła mroczniejącą ulicą, opłakując swój podły los. Żałowała, że nie może jak kiedyś poczuć lodowatych kropel na swojej skórze.”**

Ghost Girl – Zakochana Zjawa
Tonya Hurley
Małgorzata Fabianowska
Wydawnictwo Egmont
336 str
2010

--
*Ghost Girl, Zakochana Zjawa, Tonya Hurley, Wydawnictwo Egmont, str 151
**Ghost Girl, Zakochana Zjawa, Tonya Hurley, Wydawnictwo Egmont, str 275Przypominam


        
Ghost Girl. Zakochana Zjawa / Tonya Hurley Ghost Girl. Zakochana Zjawa / Tonya Hurley Reviewed by Martha Oakiss on piątek, sierpnia 26, 2011 Rating: 5