PRZED PREMIERĄ: Chaos chce pożerać... Czytamy "Próba Żelaza" / Cassandra Clare & Holly Black


PRÓBA ZELAZA
/ Cassandra Clare & Holly Black            Świat magii przyciąga do siebie w magiczny sposób. Magiczne istoty, magiczne przedmioty i magiczne czary. Upchnijmy magiczną magię gdzie się da i zapoznajmy się z magiczną Próbą Żelaza.

OGÓŁEM
            Magowie kształcący się w Magisterium od lat toczą wojnę z Wrogiem. Giną starzy i doświadczeni mistrzowie, jak i młodzi uczniowie. Ostatnia rzeź była znacząca i pozbawiła życia wielu ważnych osobowości. Ocalał jedynie mały Callum.
            Przez cały okres dorastania ojciec stara się trzymać chłopaka z dala od magii, by nie dopuścić do spełnienia proroctwa. Call jednak, mimo usilnych prób pokazania się z jak najgorszej strony, przechodzi Próbę Żelaza i trafia do Magisterium. A to nie może się dobrze skończyć…

“[Magisterium] Jest pogrzebane tam, gdzie nikt go nie znajdzie. Nie ma tam światła. Nie ma okien. Szkoła stanowi labirynt. Można się zgubić w jaskiniach, umrzeć i nikt nawet się o tym nie dowie.”


AUTORKI
            Powieść została napisana przez znany duet pań z USA. Cassandra Clare to jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek powieści dla młodzieży (Dary Anioła, Diabelskie Maszyny). Holly Black kojarzona jest głównie jako współtwórczyni Kronik Spiderwick. Obie mieszkają w Massechusetts, poznały się przed dziesięciu laty i postanowiły wspólnie napisać serię Magisterium zaplanowaną na pięć tomów.

BOHATEROWIE
            Callum Hunt to dwunastolatek pełen energii, skory do psot, wciskania nosa tam, gdzie nie trzeba i wygłaszania sarkastycznych uwag komu popadnie. W ten sposób próbuje nadrabiać swoją niepełnosprawność, gdyż po spotkaniu z Wrogiem w dzieciństwie jego noga nie funkcjonuje tak, jak powinna. Ojciec polecił my trzymać się z dala od magii, tak też robi chłopiec. Jednak ciekawość i chęć zabłyśnięcia i pokazania się z jak najlepszej strony są silniejsze, niż posłuszeństwo.
            Oprócz głównego bohatera panie Clare i Black utworzyły dla nas cały wachlarz różnorodnych postaci, z których każda jest indywidualną jednostką i krok po kroku poznajemy jej charakter, historie i tajemnice. Mamy w głowie dokładny obraz każdej osoby, więc podczas lektury czułam się, jakbym oglądała film. Uzbierałam już kilku kandydatów do poszczególnych ról, a jednym z nich stał się Grant Gustin.

„Żeby zostać dobrym magiem, potrzeba trzech rzeczy. Po pierwsze, wrodzonej magicznej mocy. Wszyscy nią dysponujecie w pewnym stopniu. Po drugie, wiedzy, jak z tej mocy korzystać. To my możemy ją wam zapewnić. Po trzecie, kontroli, a ta musi pochodzić z waszego wnętrza.”

FABUŁA
            Dość oczywistym jest fakt, że na początku Próbę Żelaza będziemy porównywać do Harrego Pottera. Szkoła magii, jeden wyjątkowy chłopiec… Jednak to tylko ten ogólny zarys stanowi podobieństwo, szczegóły są zupełnie inne. Callum jest inny niż Harry, jego przyjaciele są całkowicie inni, tak samo nauczyciele. Inny motyw przyświecał autorkom, Magisterium rządzi się swoimi własnymi prawami, a my odrzucamy różdżki na rzecz władania żywiołami.
            Próba Żelaza zawiera w sobie wiele tajemnic. Oprócz często powtarzających się w powieściach motywów, takich jak walka dobra ze złem, większość wydarzeń jest dla nas zagadką aż do momentu ich rozwiązania. Dziwnokształtne istoty, zdrady, proroctwa – na każdej kartce kryje się coś, co możemy próbować rozwikłać, ale nie ma gwarancji, że nasz tok myślenia skieruje się w odpowiednią stronę. No i oczywiście zakończenie, które stanowi najmocniejszy punkt całej opowieści, choć przyznam, że momentami miałam pewne domysły.

MOTYWY
Jak krótko można podsumować Próbę Żelaza?
 - magia, magowie, czary i potwory, do tego szkoła, w której tej magii można się nauczyć, a z potworami mieszkać za pan brat. I jeden chłopiec, który przez przeznaczenie i ukrywane zdolności musi nauczyć się żyć na nowo;
 - przygoda, bo nigdy nie wiesz, gdzie wyruszą nasi bohaterowie, co ich spotka i kto wygra ostateczną walkę dobra ze złem.

„ – Dlaczego musisz się zachowywać jak palant?– Ponieważ ty nigdy tego nie robisz. Muszę być palantem za nas obu.”

CZYLI…
            Próba Żelaza do doskonałe połączenie fantastyki i przygodówki, dla młodzieży – ale nie tylko. Strony zostały zapełnione mnóstwem tajemnic, zwrotów akcji, scenami zapierającymi dech, magią i zdeformowanymi stworami. No i Wrogiem czającym się gdzieś za rogiem.
Dla fanów: Harrego Pottera, Percy’ego Jacksona, Akademii Dobra i Zła, Gildii Magów.

Za możliwość przeczytania książki jeszcze przed premierą serdecznie dziękuję wydawnictwu Albatros

Próba Żelaza
Cassandra Clare & Holly Black
Iron Trial
Magisterium #1
Robert Waliś
Wydawnictwo Albatros
352 strony
Data wydania: 13.05.2015


Zapraszam również do obejrzenia wersji video:


PRZED PREMIERĄ: Chaos chce pożerać... Czytamy "Próba Żelaza" / Cassandra Clare & Holly Black PRZED PREMIERĄ: Chaos chce pożerać... Czytamy "Próba Żelaza" / Cassandra Clare & Holly Black Reviewed by Martha Oakiss on wtorek, maja 12, 2015 Rating: 5