Raz, dwa, trzy... Czytamy "Cztery" / Veronica RothCZTERY
/ Veronica Roth
Była Niezgodna, Zbuntowana i Wierna. Poznaliśmy historię Tris żyjącej gdzieś w przyszłości, w świecie antyutopijnym podzielonym na frakcje. Tris, która porzuciła swój Altruizm dla Nieustraszoności. Tris, która się zakochała, która płakała i która walczyła z niesprawiedliwością władzy. Ale co było wcześniej?

Cztery to prequel serii Niezgodna autorstwa Veronicy Roth. Tym razem naszym głównym bohaterem, narratorem i kompanem w podróży zostaje Cztery. Będziemy mieli okazję dokładniej poznać jego młodość, rodzinę i przekonać się, dlaczego w znanej nam już przyszłości podejmował takie a nie inne decyzje.

Jeżeli nie rozumieliśmy zachowań Cztery w którymś z poprzednich tomów (a ja miałam tak ciągle i nie byłam w stanie pojąć, co jest z nim nie tak) lub nie wiedzieliśmy, jakie emocje i myśli kołatały mu się po głowie w danym momencie, to tu z pewnością znajdziemy na nie odpowiedź. Poznamy także dokładniej jego ojca i zrozumiemy strach, jaki wywoływał on w swoim synu. Nie będą też dla nas tajemnicą inne postacie, które przewijały się przez trylogię, takie jak Eric, Zeke czy Amar.

Wolę jeść żarcie z puszki, niż dusić się we frakcji.

Mimo że Cztery uznawane jest za początek trylogii, to mam jednak wrażenie, że należy go traktować jako tom czwarty. Czytając go przed Niezgodną tracimy wiele niespodzianek, które przygotowała dla nas autorka. Gdy sięgniemy potem po trylogię, niewiele będzie w stanie nas zaskoczyć.Głodni ciekawostek? Dobrze. Otóż taka właśnie miała być początkowo Niezgodna. A może raczej – Niezgodny. Pani Roth zaczęła pisać książkę o chłopaku, który opuścił swoją rodzinną frakcję, które stosunki z ojcem były wyjątkowo skomplikowane. To właśnie Cztery miał być naszym głównym bohaterem, to z nim mieliśmy spędzić czas. Ale potem przyszedł brak weny, komplikacje w narracji i czasie akcji. I tak powstała Tris.

Nie potrafię być pionkiem. Tylko nie bardzo wiem, kim w takim razie powinienem być.

Cztery to doskonałe uzupełnienie wszelkich niewiadomych występujących w całej trylogii. Jednak są to tylko uzupełnienia, zapełnienie pewnych luk. Nie pojawia się w zasadzie nic, co zmieniłoby sens serii, albo sprawiło, że spojrzymy na poszczególne wątki w lepszy/gorszy sposób – co najwyżej z innej perspektywy, w innym świetle. Zrozumiemy to, co wydawało się niejasne. Polecam więc fanom Niezgodnej, tym, którzy „chcą więcej” i nie zamierzają jeszcze kończyć swojej przygody z Tris i Cztery.
Cztery
Four
Veronica Roth
Tom 0.1 - 0.4
Wydawnictwo Amber
304 strony
Rok wydania: 2014
Cena okładkowa: 37,80 złRaz, dwa, trzy... Czytamy "Cztery" / Veronica Roth Raz, dwa, trzy... Czytamy "Cztery" / Veronica Roth Reviewed by Martha Oakiss on poniedziałek, maja 18, 2015 Rating: 5