Telezakupy: Kup sobie nowe ciało... Czytamy "Starter" / Lissa Price


STARTER
/ Lissa Price

Witaj, drogi przybyszu! Mam dla Ciebie super ofertę, nie możesz jej przegapić!
Jesteś chorowitym panem, który zawsze marzył o surfowaniu? A może jesteś kobietą pragnącą w przeszłości zostać miss, której jednak los poskąpił urody? Żaden problem! W tym tygodniu możesz wejść w ciało wysportowanego nastolatka z sześciopakiem lub tej wysokiej damy z perfekcyjnymi wymiarami. Już teraz mamy dla Ciebie promocję i to zgrabne nastoletnie ciałko może być do Twojej dyspozycji!
Jedyne, co musisz zrobić, to położyć się w naszej firmie na tydzień i pozwolić nam na zabawę małymi micro chipami. Ile to kosztuje, chcesz zapytać? Otóż możesz mieć to nowe, zdrowe ciałko za jedyne @456(!4 piiiiii #^$%*($# piiiiii, więc nie czekaj! Zamów teraz!W takim właśnie świecie żyje szesnastoletnia Callie Woodland. Po wojnie bakteriologicznej nie ma w nim osób między 20 a 60 rokiem życia. Młodzi, Starterzy, trafiają do zakładów dla nieletnich, a starzy, Enderzey, dzięki chipowi wszczepionemu w mózg mogą wymieniać sobie ciała jak rękawiczki i kilkakrotnie zakupić drugą młodość. A nawet trzecią. I czwartą.
Jednak podczas wypożyczenia ciał czasem coś może pójść nie tak. W głowie Callie pojawia się tajemniczy, dręczący ją głos, a władza planuje wprowadzić do aktualnego porządku pewne zmiany…

Wiele wody upłynęło od czasu, kiedy życie kręciło się wokół błyszczyka do ust i ploteczek z przyjaciółkami. Kiedy największym zmartwieniem był sprawdzian następnego dnia, albo nieodrobiona praca domowa. Teraz walczyłam o bezpieczeństwo, wolność i przetrwanie.

ŚWIAT: Jesteśmy po okresie wojen, z których ani Ameryka, ani kraje azjatyckie nie wyszły cało. Żadna ze stron nie wygrała bitew morskich na Pacyfiku, więc zdecydowano się na atak bronią bakteriologiczną, co całkowicie odmieniło Amerykę. Enderzy są bogaci i syci, mają pieniądze, które pozwalają im na przedłużanie sobie wieku do dwustu lat, a także na zabawę w zamianę ciała na młodsze i zdrowsze. Starterzy natomiast, tacy jak Callie, nie mają ani praw wyborczych, ani prawa do pracy. Często też nie mają domu i szansy na godne wyżywienie. I właśnie dlatego, dla pieniędzy, zgadzają się na wypożyczenie swoich ciał innym.
Świat ten jest inny niż wszystkie dotąd mi znane. Musiałam dokładnie przeanalizować każdy jego element, sposób działania, hierarchię. Polityka państwa jest może i okrutna, ale intrygująca i podczas czytania warto poświęcić jej nieco uwagi.FABUŁA: Bez wątpienia książka charakteryzuje się pędzącą akcją. Autorka za zbędne uznała długie opisy i nudne sceny. Tu nie ma czasu odetchnąć, ciągle musimy mieć wszystko i wszystkich na oku. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że te fragmenty fantastyki i science fiction, to… No właśnie, tylko fragmenty i tło dla wydarzeń kryminalnych, sensacyjnych, dla zabójstw i poszukiwań przestępców. Znalazło się też miejsce dla romansu, a dokładniej trójkąta miłosnego na zasadzie w swojej biednej dzielnicy mam ukochanego i w swoim nowym życiu mam ukochanego – miłość ta nie gra tu jednak pierwszych skrzypiec i stanowi jedynie smaczek. Są też wielkie wzruszenia i ogrom nieprzewidywalności. Ciągle coś się dzieje, nie jesteśmy w stanie domyślić się, na co jeszcze wpadła autorka – a to wszystko razem wzięte sprawiło, że książkę pochłania się w mgnieniu oka i ciągle ma się ochotę na więcej... A zakończenie było… Sama nie wiem, co powinnam powiedzieć. Bo to naprawdę powinno się potoczyć inaczej. Nie kończy się w ten sposób książek. A już na pewno nie takich książek! Ja… Po prostu… Boże!

Miało być coś tak prostego, jak pogrążenie się we śnie, mówili. Akurat.

MOTYWY: Jakie motywy możecie znaleźć w Starterze, jeżeli jakichś konkretnych szukacie lub wręcz unikacie?
  • ·        Wizja przyszłości, niezbyt optymistyczna, ale kto wie, co wydarzy się kiedyś, czy i na nasz kraj nie spadnie bomba.
  • ·         Własne zło dla dobra innych. Callie poświęciła siebie, swoje ciało i wnętrze po to, by zafundować swoim bliskim lepsze życie.
  • ·         Ten jedyny. W całym państwie znajduje się ktoś jeden, ktoś wyjątkowy, kto staje przeciw całemu systemowi i jest Inny przez duże I.
  • ·         Kopciuszek. Motyw dziewczyny z biednych sfer, która trafia do wszechogarniających bogactw. I ten Kopciuszek, dzięki znajomości innego życia, może doprowadzić do znaczących zmian i przewrotów. Kopciuszek jako źródło informacji o problemach społecznych.

PODSUMOWANIE: Osobiście nie miałam jeszcze do czynienia z taką książką, z taką tematyką. Rozpoczynając lekturę nie oczekiwałam po niej niczego przełomowego, a otrzymałam powieść, którą pochłonęłam w dwa dni, którą czytałam po nocach, którą szczerze pokochałam.
Dla fanów: delikatnych reinterpretacji Kopciuszka, Intruza, Igrzysk Śmierci, Rywalek, Delirium, Zawładniętych, Księcia i Żebraka, Intruza.Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu AlbatrosStarter
Lissa Price
Starter #1
Starters
Elżbieta Piotrowska
Wydawnictwo Albatros
400 stron
Data wydania: 7.04.2015


Zapraszam również na video recenzję
Telezakupy: Kup sobie nowe ciało... Czytamy "Starter" / Lissa Price Telezakupy: Kup sobie nowe ciało... Czytamy "Starter" / Lissa Price Reviewed by Martha Oakiss on piątek, maja 01, 2015 Rating: 5