RECENZJA INTERAKTYWNA: Ucieczka w dzicz / Erin Hunter


UCIECZKA W DZICZ
/ Erin Hunter

Serdecznie zapraszam Was do udziału w kolejnej interaktywnej recenzji. Jak to działa? Zadam Ci kilka pytań. Odpowiedz sobie na nie i przejdź do wskazanego akapitu by sprawdzić, czy dana książka jest w Twoim stylu.A1.
Między klanami dzikich kotów toczą się odwieczne walki. Klan Pioruna wydaje się stać na przegranej pozycji, a przepowiednia gwiazd sugeruje, że ich jedynym ratunkiem stanie się ogień. Gdy w dziczy pojawia się nowy, Rdzawy, niemal ognistoczerwony kocur, wszyscy spodziewają się spełnienia proroctwa. Tylko w jaki sposób może pomóc im zwyczajny, domowy piecuch?
Pytanie:
W jakim jesteś wieku?
Mniej niż 14 lat – akapit 3
Więcej niż 14 lat – akapit 5A2. TAK
To bardzo dobrze. Odniosłam wrażenie, że Ucieczka w dzicz jest właśnie delikatnym miksem tych wszystkich kategorii książek. Delikatnym, bo żaden gatunek nie wysuwa nam się na plan pierwszy. Mamy i bajki, baśnie, opowieści o zwierzętach, a zarazem mnóstwo przygód, tych zabawnych i wzruszających i do tego okraszonych magią. Jeżeli czytasz tylko jeden z wymienionych gatunków, to i to Cię zadowoli, a przy okazji poznasz trochę innych aspektów literatury.
WYNIK: akapit 6A3.  MNIEJ
Seria Wojownicy bez wątpienia skierowana jest do Twojej grupy wiekowej, do takiej młodej młodzieży. Do odbiorców uwielbiających zwierzęta i takich, którzy pragną zrobić swój pierwszy krok w kierunku literatury i nie są pewni, czy wolą powieści fantasy czy może przygodówki. Jej prosty i przystępny język, a także duże dawki kocich przygód będą wciągającym, doskonałym wstępem do poważniejszej i bardziej wymagającej literatury. Autor przystosował tę powieść dla osób takich jak Ty, tłumacząc trudniejsze słowa, wyjaśniając znaczenie hierarchii dla kotów, czy dostarczając różnorodnych ciekawostek, np. po co kotom ogony. Przygody kociaków, przepełnione śmiechem, płaczem i zdziwieniem fabularnie powinny przemówić właśnie do Ciebie.
Pytanie:
Czy czytasz dużo któregoś z tych gatunków – fantastyka, literatura dla dzieci, baśnie, bajki, opowieści przygodowe?
Tak – akapit 2
Nie – akapit 4A4. NIE
Przyznam, że Ucieczka w dzicz jest właśnie delikatnym miksem tych wszystkich gatunków. Możesz więc ją od razu odrzucić, ale nie rób tego. Dlaczego? Znaczące jest tu słowo ‘delikatny’. Bowiem żaden z wyżej wspomnianych gatunków nie wysuwa się na prowadzenie, na pierwszy plan, żaden z nich nie rzuca się w oczy. Dzięki temu nawet, jeżeli która z kategorii do Ciebie nie przemawia, jest bardzo duża szansa, że nie wyczujesz jej czytając tę serię. Jest, nie ma, znika, przekształca się. A przy okazji może odkryjesz nowy gatunek, w który będziesz mieć ochotę brnąć dalej?
WYNIK: akapit 6A5. WIĘCEJ
Seria Wojownicy skierowana jest raczej do młodszych odbiorców, jednak myślę, że i Ty znajdziesz tu sobie coś ciekawego. Jako że autor skupił się na młodym pokoleniu, często tłumaczy trudniejsze słowa i jednocześnie łączy różne gatunki, by nowy czytelnik niepewny, w czym będzie czuł się dobrze, mógł spróbować z każdego po trochu. Jednak i ja mam dwadzieścia wiosenek z haczykiem na karku, a naprawdę świetnie się przy tej powieści bawiłam. Bo fabularnie rzeczywiście przemawia ona do młodszej młodzieży, jednak my, Ci nieco starsi, możemy odkryć drugie dno. Bo i tu, tak jak w bajkach i baśniach, za postaciami zwierząt możemy odkryć człowieka i ludzkie zachowania. Możemy wycisnąć z tej opowieści więcej, możemy znaleźć ukryte przesłanie. Bo to przecież nie muszą być koty! To mogą być walczące ze sobą ludzkie klany, wojownicy z mieczami zamiast pazurów. A do tego to właśnie my odkryjemy, jak zmienić swoje zachowanie i postrzeganie świata, dzięki morałowi.
Pytanie:
Czy czytasz dużo któregoś z tych gatunków – fantastyka, literatura dla dzieci, baśnie, bajki, opowieści przygodowe?
Tak – akapit 2
Nie – akapit 4A6. WYNIK
Myślę, że tak naprawdę nie ma znaczenia, czy masz 20 lat i zaczytujesz się w fantasy od lat, czy 12 i czytanie książek jest dla Ciebie niemiłą koniecznością. Co prawda, Ucieczka w dzicz jest skierowana właśnie do tej młodszej grupy, ale nadaje się dla każdego – bo każdy zobaczy w niej coś innego. Dla jednych będzie to zwyczajna historia o kotach, nieco dzienna, dla drugich coś poważnego, coś, z czego odczytamy ludzkie zachowania ukryte pod futrem. Ale jedno jest pewne: czyta się ją szybko i czegoś takiego jeszcze nie czytałam, nie umiem porównać tej powieści do jakiejkolwiek innej. I to właśnie ta oryginalność i dwuznaczność są jej największymi plusami.

 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Nowa Baśń
Wojownicy. Ucieczka w dzicz
Tom 1
Erin Hunter
Tł.: Katarzyna Krawczyk
Warriors. Into the Wild
320 stron
Wydawnictwo Nowa Baśń
2015

Wersja video:

RECENZJA INTERAKTYWNA: Ucieczka w dzicz / Erin Hunter RECENZJA INTERAKTYWNA: Ucieczka w dzicz / Erin Hunter Reviewed by Martha Oakiss on czwartek, lipca 23, 2015 Rating: 5