Atrakcyjne megabajty i torrenty... To Skomplikowane / Jessica Park | RECENZJA KSIĄŻKI


Kiedy następnym razem pomyślisz, że Twoje życie jest skomplikowane, że coś idzie nie po Twojej myśli i więcej zakrętów na swej życiowej drodze nie zniesiesz, przypomnij sobie historię Julie. TO dopiero jest SKOMPLIKOWANE.




Julie dostaje się nie studia i wyjeżdża do obcego miasta. Z optymizmem przygotowuje się na studenckie życie, jednak ludzie z ogłoszenia krzyżują jej plany. Julie zmuszona jest zamieszkać u Erin, przyjaciółki swej matki. Żegnajcie, szalone imprezy! Atmosfera robi się jeszcze gęstsza, gdy okazuje się, że córka i dwóch synów Erin mają niezwykle skomplikowane życie, a teraz Julie będzie musiała stać się jego częścią.

Nie liczy się to, co wiesz, albo kiedy w końcu coś zrozumiesz. Liczy się podróż.

Niestereotypowo - zacznijmy od zakończenia. Zakończenia, które jesteśmy w stanie niejako rozpracować już od pierwszych stron, przynajmniej ja odniosłam wrażenie, że ten jeden, konkretny element jest dość oczywisty.  Przez kolejne rozdziały podświadomie skupiałam się na analizowaniu poszczególnych dialogów i zapisów, by wyłapać fragmenty, które potwierdziłyby moja początkową teorię. Dochodząc do ostatnich rozdziałów można by poczuć rozczarowanie spełniającym się proroctwem naszej wyobraźni, a jednak sposób przedstawienia wydarzeń jest tak emocjonalny, psychologiczne aspekty robią na nas tak ogromne wrażenie, szczegóły związane z funkcjonowaniem rodziny zostają dostarczone nam w tak zatykający dech w piersi sposób, iż kompletnie zapominamy o przewidywalności. Za to wzruszamy się, przypominamy sobie Julie, Matta, Finna i Celeste z poprzednich rozdziałów i w dziwny sposób nie możemy uwierzyć, że autorka postanowiła zrobić to, o co podejrzewaliśmy ją od początku.

Stwierdzam też, że Jessica Park ma, może nie do końca zaprezentowany, talent do pisania dialogów. Musicie wiedzieć, że rodzina, do której trafia Julie, jest specyficzna pod wieloma różnymi względami - w tym językowymi. Ich rozmowy są wyrafinowane, pełne mądrych i nieużywanych współcześnie przez młodzież słów, lekko przywodzące na myśl przechwałki między hrabiami. Nie zabraknie przy tym rzeczywistych przechwałek i przytyków, ironii wylewającej się z co drugiego zdania, która wciąż utrzymana jest w klimatach wyższych sfer. A stworzenie konwersacji, która byłaby dla nastoletniego czytelnika zrozumiała, dowcipna i jednocześnie wciąż nosząca znamiona języka naukowców, na pewno nie jest łatwe - a autorce udało się to zrobić bez przeszkód. Założę się, że sami będziecie zaskoczeni i zachwyceni.

Mogłem być font-fanatykiem. [...] gościem, który uwielbia fonty i czcionki. Są ludzi, którzy idą do kina i zaczynają się denerwować, bo choć film dzieje się w 1962 roku, to na markizie pokazanej w tle w jakiejś scenie znajduje się napis krojem Arras Bold, który powstał dopiero w 1991 roku, więc oczywiście producenci filmu są nie normalni i zasłużyli, żeby ich ściąć.

To skomplikowane to pozornie zwyczajna, obyczajowa powieść dla młodzieży o problemach rodzinnych. Jeżeli jednak, tak jak zrobiła to Jessica Park, wytnie się ze zwyczajnej młodzieżówki zbytnie przesłodzenie, a dorzuci się nietuzinkowych i inteligentnych bohaterów o ciętych językach i emocje kumulujące się z rozdziału na rozdział, do tego ukryje się tak oczywiste fakty zostawiając po drodze jedynie drobne wskazówki, które z czasem układają się w całość - to otrzymamy To skomplikowane. Bo chociaż powieść nie jest idealna, to uwodzi i pożera. Ale cóż. Tego się nie da wytłumaczyć. Przecież to skomplikowane. Po prostu musicie poznać tę historię sami.


Flat-Out Love
Atrakcyjne megabajty i torrenty... To Skomplikowane / Jessica Park | RECENZJA KSIĄŻKI Atrakcyjne megabajty i torrenty... To Skomplikowane / Jessica Park | RECENZJA KSIĄŻKI Reviewed by Martha Oakiss on poniedziałek, maja 23, 2016 Rating: 5