Hermiona, Sherlock i trolling... English Matters nr 58


Ostatnio w moje ręce trafił najnowszy numer English matters, polsko -brytyjskiego magazynu do nauki języka angielskiego. I przyznam szczerze, że już dawno żaden numer nie trafił w moje gusta aż tak bardzo!
English Matters to brytyjsko-polski dwumiesięcznik dla osób znających lub uczących się języka angielskiego. Każdy numer zawiera różnorodne anglojęzyczne artykuły dotyczące kultury, mody czy nauki z przetłumaczonymi na język polski trudniejszymi słówkami. Część tekstów można także odsłuchać w formacie mp3, a z internetu pobrać dodatkowe materiały do nauki i powtórzenia.
W numerze 58 (maj/czerwiec)...

Artykuł z działu People and lifestyle powie nam kilka słów o współczesnym postrzeganiu młodych ludzi. Może nawet nie wiecie, że kochając Igrzyska Śmierci, należycie do Generacji K? Ale na pewno wiele razy słyszeliście jakieś negatywne opinie na temat młodzieży, najczęściej pochodzące z ust osób starszych. Na ten temat w The Kids Are Alright.

Potem poznamy bliżej kobietę, którą znają chyba wszyscy - Hermionę Grenger, a dokładniej Emmę Watson. Dziewczyna rosła przecież na naszych oczach, aż stała się ikoną mody i symbolem seksu. Jak wszystko się zaczęło? Dlaczego nie przechodziła okresu buntu? Czy może stanowić dla nas wzór, godząc szkołę, pracę i wszystkie swoje działania społeczne? Czy możemy nazywać ją feministką? Jak wiele agresji musi znosić wobec swojej osoby? O tym w A Life in the Limelight.


Jeżeli obracacie się trochę w youtuberowych klimatach, i nie mam tu na myśli jedynie booktube, to zapewne słyszeliście o młodej, brytyjskiej księżniczce vlogowania, Zoelli, znanej teraz nie tylko jako blogerka, ale także autorka książek i ikona mody. W Zoella: the Fresh Princess of Fashion, dowiedziałam się kilku nowych szczegółów na temat jej życia, jednak - szczerze - beauty tips i fashion to nie moja bajka i wciąż dziwię się, jak kanały tego typu mogą odnotowywać tak wysokie statystyki.

Z czym kojarzy się Wam "trololololo"? Z zaśmiecaniem tablicy na Facebooku? Być może. Ale tak właśnie działają memy, o historii których i najpopularniejszych współczesnych przykładach poczytamy w Kings and Queens of Memes. Jak poprawnie wymawia się słowo "meme", skąd wzięła się jego nazwa i jakie ich rodzaje możemy spotkać w Internecie? A może ktoś komentuje Wasze statusy dziwnymi obrazkami czy hashtagami i nawet nie wiecie, że wasz profil jest zasypany przez memy?

Dział gramatyczny tym razem oferuje nam Making Appointments, czyli kilka przydatnych angielskich zwrotów, które pomogą nam się umówić na spotkanie - zarówno z przyjaciółmi,  stosując potoczny język, jak i bardziej formalnie, jeżeli będziemy uzgadniać termin spotkania z szefem czy klientem. Kilka przykładowych zwrotów dotyczących pytań o termin spotkania, potwierdzanie, odmawianie i pytania o szczegóły, a także parę dialogów pozwalających na sprawdzenie ich w praktyce.


Jednym z ciekawszych artykułów było dla mnie Murder Always in Fashion. Dobrze znacie moje zamiłowanie do Sherlocka, a w tym tekście może nie skupimy się bezpośrednio na nim, ale na innych brytyjskich serialach kryminalnych. Broadchurch z Davidem Tennantem, BBCowskie The Fall z Grey'em czy Ripper Street o Kubie Rozpruwaczu to seriale, które polecą nam redaktorzy numeru. Ale jeżeli znacie inne godne uwagi - dajcie o nich znać w komentarzu.

W tym numerze także artykuł o Szekspirze (czy był bardzo zgorzkniały?), drukarce 3D (kto ma ochotę na wydrukowane bikini?), radzeniu sobie ze słowami zastępczymi w języku angielskim, kiedy nie możemy sobie przypomnieć konkretnego zwrotu (jesteście osobami budzącymi się wraz z pierdnięciem wróbla?) i mnóstwo innych ciekawostek!


Hermiona, Sherlock i trolling... English Matters nr 58 Hermiona, Sherlock i trolling... English Matters nr 58 Reviewed by Martha Oakiss on niedziela, maja 29, 2016 Rating: 5