Seria o Julce od Tahereh Mafi - bez spoilerów | OMÓWIENIE SERII


Tahereh Mafi to młoda autorka amerykansko-irańskiego podchodzenia, której mężem jest Ransom Riggs, autor Osobliwego Domu Pani Perregrine. Pani ta stała się popularna dzięki jej trylogii o Julce - Dotyk Julii, Sekret Julii, Dar Julii oraz dodatkowy zbiór trzech nowelek. Jeżeli znacie i kochacie - zapraszam do czytania, jeżeli powyższe tytuły są dla Was zupełnie obce - tym bardziej zapraszam do przeczytania poniższego bezspoilerowego omówienia całej serii.
Trylogia ta opowiada o tytułowej Julce, zamkniętej w ponurej celi więziennej, za posiadanie dziwnych mocy. Dziewczyna bowiem zabija swoim dotykiem.

Chociaż powieści o superbohaterach, suspermocach i innych marvelach jest na naszym rynku wiele, serię Pani Mafi od pierwszych zdań coś wyróżnia. Jest to sposób zapisu historii, a dokładniej narracji prowadzonej pierwszoosobowo przez główną bohaterkę. Poszczególne zdania są skreślone, co przedstawia nam sposób myślenia Julki, jej problemy oraz rozrzut tego, co myśli o sobie, a co powinna myśleć zdaniem jej otoczenia. Wielu osobom taki zabieg przeszkadzał, jednak dla mnie to wyraz niezwykłej oryginalności. Do tego styl pisania zmienia się z rozdziału na rozdział wraz ze zmianą osobowości dziewczyny.


Julia może nie jest wyjątkową postacią, a czasem wręcz potrafi irytować. Nie ukrywam - momentami zapomniałam o jej obecności. Wszystko dlatego, że pojawia się mnóstwo postaci drugoplanowych, które zrobiły na mnie o wiele większe wrażenie. Po pierwsze Warner, którego poznamy dokładniej dopiero w drugim tomie, ale wiedzcie, że każda czytelniczka po prostu musi się w nim zakochać. Po drugie Kenji, który swoim poczuciem humoru rozjaśnia najbardziej ponurą scenę i chyba wszyscy chcielibyśmy mieć takiego przyjaciela. To ta dwójka kradnie każdą scenę , w której się pojawi. Jest jeszcze Adam, ale nie dziwcie się, kiedy w tagach czy rankingach będzie się on jawił jako najbardziej irytująca postać - bo to właśnie sedno jego istnienia.

Mimo różnych opinii na temat przebiegu akcji pewne jest, że nie będziemy się nudzić. Kolejne rozdziały są przeładowane nowymi wydarzeniami i bohaterami, co chwilę zmieniają się nasze uczucia, od śmiechu przez przerażenie aż do płaczu. Jeżeli lubicie takie opowieści o superbohaterach, w których można wyczuć lekko schematyczną dosytopię i inspirację xmanami przy cudownej realizacji i kreacji bohaterów, to ja jak najbardziej polecam, bo osobiście przeżyłam z tą serią naprawdę niezapomnianą przygodę.


Wersja video omówienia                                                          Całą serię możesz zakupić na Bonito.pl
Seria o Julce od Tahereh Mafi - bez spoilerów | OMÓWIENIE SERII Seria o Julce od Tahereh Mafi - bez spoilerów | OMÓWIENIE SERII Reviewed by Martha Oakiss on czwartek, maja 12, 2016 Rating: 5