Simon oraz inni Homo Sapiens / Becky Albertalli | RECENZJA + KONKURS


Jakiś czas temu czytałam powieść Charlie Stephana Chbosky'ego, która uznana została za świetną historię wprowadzającą młodzież w dorosłe życie. Mi do końca do gustu nie przypadła, za to trafiłam na o wiele lepszy odpowiednik.

Zobacz video recenzję i weź udział w konkursie!

Simon oraz inni homo sapiens to krótka historia tytułowego Simona, nastolatka, który odkrywa w sobie zauroczenie względem chłopców. Będziemy towarzyszyć mu w tym, jak stara się powiedzieć o tej "odmianie" najbliższym, ile musi znieść jako ten "inny", ale też prześledzimy maile, jakie wysyła do wybranka swojego serca. To zapis kilku dni z życia chłopaka, który musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu w poszukiwaniu swojej miłości.


To przede wszystkim opowieść o tym, jak wkracza się w dorosłość i jak wiele ważnych decyzji trzeba wtedy podjąć; jak młodzież patrzy na podział heteroseksualni-homoseksualni, oraz w jaki sposób otwarcie mówić o swojej orientacji. Co więcej, jest to powieść realistyczna, mówiąca o pozytywnym jak i negatywnym odbiorze inności, która występuje w człowieku, nie tylko tej seksualnej, ale każdej innej odmienności - koloru włosów, innego stylu ubierania się czy niepełnosprawności. Bo ludzie zazwyczaj boją się tego, co jest inne, przez co my boimy się ich reakcji, w efekcie czego nie możemy żyć po swojemu i zgodnie ze swoim sumieniem.

Ludzie są jak domy o wielkich pokojach i mikroskopijnych oknach.

Simon jest książka młodzieżową, o młodzieży, dla młodzieży i młodzieżowym językiem spisaną. Podobieństwa do książki Charlie rzeczywiście są, czytając, miałam też wrażenie, że to trochę takie fanfiction o Harrym Potterze i Draco. A dokładniej o innej postaci, ale jak już zakończycie tę lekturę, to zastanówcie się nad tym, a na pewno wyłapiecie podobieństwa do poszczególnych postaci. Nie zdziwię się, jeżeli w wypadku tej autorki również od ff się zaczęło.  Mamy także pewną tajmnicę i poszukując tożsamości niejakiego Blue jesteśmy w stanie wskazać palcem niemal każdego. Do tego książka ta w uroczy sposób przedstawia miłość, romans, zauroczenie i to, co można odczuwać, bojąc się reakcji innych. Książka ta może pełnić poradnik dla współczesnej młodzieży, która boi się przyznać do inności, boi się być sobą i boi się reakcji swoich przyjaciół czy rodziny. Oczywiście, ta historia może być nieco zbyt pozytywna, w życiu prawdziwym takie osoby są narażone na o wiele większe i mniej optymistyczne konsekwencje bycia sobą. Nie zmienia to faktu, że o tej książce powinno być głośniej, niż jest teraz.

Simon oraz inni Homo Sapiens to niezwykle urocza i prawdziwa powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek - o każdej orientacji. By wiedzieć, jak zachować się względem siebie oraz względem innych. A prawdę zawartą w tej książce można przelać nie tylko na orientację.

Jeżeli chcecie wygrać tę powieść, zapraszam do udziału w konkursie.
Simon oraz inni Homo Sapiens / Becky Albertalli | RECENZJA + KONKURS Simon oraz inni Homo Sapiens / Becky Albertalli | RECENZJA + KONKURS Reviewed by Martha Oakiss on wtorek, sierpnia 16, 2016 Rating: 5