Dla starszych i młodszych: Noah Ucieka + O chłopcu, który pływał z piraniamiMoże jestem za stara na książki dziecięce, ale są wśród nich takie, które można czytać w każdym wieku i za każdym razem wyciągnąć z nich coś więcej, co przełożymy na swoje aktualne życie.Jedną z takich opowieści jest Noah ucieka. To historia o chłopcu, który z początkowo nieznanego nam powodu ucieka z domu, by przeżyć przygody, z jakimi nigdy nie miał styczności. Napotyka na gadające ludzkim głosem zwierzęta, magiczne drzewo z odrastającymi przez noc gałęziami, a także trafi do niesamowitego sklepu z zabawkami. Wda się w nietypową rozmowę z właścicielem ów sklepu i zacznie zastanawiać się, dlaczego uciekł i czy nie warto byłoby wrócić. To historia niezwykle refleksyjna, kryjąca w sobie kilka tajemnic, które zostają przed nami odsłonięte dopiero na sam koniec historii. Styl pisania jest piękny, jednocześnie dojrzały i przystępny dla młodszych odbiorców - to w końcu John Boyne, autor Chłopca w pasiastej piżamie!

Druga historia, o której chcę Wam opowiedzieć, to O chłopcu, który pływał z piraniami. Tym razem spotykamy Stana, który pomaga wujkowi w prowadzenia fabryki z konserwami. pewnego dnia trafia do wesołego miasteczka, ratuje przed śmiercią złotą rybkę i od tego dnia jego życie się zmienia i wkraczają do niego piranie. Ta opowieść spodobała mi się nieco bardziej ze względu na szybszą akcję. Jednak tu także znajdziemy przemyślenia, do których zostaną zmobilizowani nawet starsi odbiorcy: zaczniemy myśleć o naszej odwadze lub jej braku, o tym, co robimy w swoim życiu, a z czego zrezygnowaliśmy, bo obawialiśmy się niechcianych konsekwencji. Ta powiastka jest jednocześnie napisana nieco prostszym językiem, bardziej przystosowanym do młodszych czytelników.

Czy znacie jakieś książki, które mogą czytać zarówno dzieci, jak i dorośli - i wszyscy będą zadowoleni z  lektury?
Więcej o książkach dla dzieci opowiadam w najnowszym video

Dla starszych i młodszych: Noah Ucieka + O chłopcu, który pływał z piraniami Dla starszych i młodszych: Noah Ucieka + O chłopcu, który pływał z piraniami Reviewed by Martha Oakiss on środa, października 26, 2016 Rating: 5