Co to folia termokurczliwa? To rodzaj opakowania, które może być używane do ochrony produktów podczas wysyłki lub przechowywania. Jest często wykorzystywana przez sprzedawców do owijania dużych przedmiotów, takich jak meble, jedzenie, urządzenia, sprzęt sportowy i wiele innych.

Folia termokurczliwa – co to i gdzie się ją stosuje?

Folia termokurczliwa to rodzaj tworzywa sztucznego, które kurczy się pod wpływem ciepła. Stosowana jest w wielu branżach – od handlu detalicznego i logistyki po elektronikę oraz farmaceutykę. Folia termokurczliwa ma wiele zastosowań, w tym ochronę produktów przed kurzem czy wilgocią, poprawę wyglądu opakowań, zabezpieczenie produktów podczas transportu, zwiększenie widoczności produktów na półkach sklepowych oraz wiele innych.

Nakładanie folii – pistolety termiczne, tunele lub maszyny obkurczające

Istnieje kilka różnych sposobów nakładania folii termokurczliwej. Można użyć pistoletu termicznego lub tunelu obkurczającego, ale najbardziej uniwersalną metodą jest maszyna obkurczająca. Dwa pierwsze narzędzia wykorzystują ten sam proces, ale różnią się kosztami i elastycznością zastosowania.

Pistolet termiczny to tania opcja, która najlepiej sprawdza się na płaskich powierzchniach, takich jak pudełka i inne materiały opakowaniowe. Pistolety grzewcze wykorzystują bezpośrednie ciepło do nakładania ciepła na folię plastikową. Ta kurczy się podczas przesuwania po powierzchni obiektu aż do osiągnięcia pożądanego kształtu lub rozmiaru. Pistolety grzewcze mają ograniczone możliwości zastosowania — będziesz potrzebował więcej czasu niż w przypadku maszyny, jeśli pracujesz na obiektach o nieregularnych kształtach, takich jak butelki lub puszki. Ich użycie wymaga także więcej uwagi, aby uniknąć przegrzania folii (i potencjalnego zniszczenia).

Folie termokurczliwe – materiały

Folie termozgrzewalne mogą być wykonane z folii polietylenowych, poliolefinowych, PVC, polipropylenowych lub poliestrowych. Każdy typ ma swój własny zestaw korzyści i wad.

Folia polietylenowa to najczęściej stosowane tworzywo sztuczne do pakowania termokurczliwego w przemyśle spożywczym. Jest tania, łatwa w obróbce i zapewnia dobrą przejrzystość drukowanej grafiki. Jednak ze względu na swoją cienką konstrukcję cechuje ją większa podatność na przebicie niż inne rodzaje tworzyw sztucznych. Nie ma też zbyt dużej rozciągliwości, więc nie dopasowuje się maksymalnie do nieregularnych kształtów.

Sposoby wykorzystania folii termokurczliwej

Skoro już wiesz, co to jest folia termokurczliwa, warto przyjrzeć się jej zastosowaniu. Najczęściej używa się jej do owijania produktów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej. Można to zrobić poprzez obkurczenie folii na gorąco na produkcie lub poprzez zamknięcie przedmiotu w szczelnej torbie wykonanej z folii. Obkurczanie worka sprawia, że jest on bezpiecznie nałożony na produkt, co zapobiega uszkodzeniom podczas transportu i pomaga zachować jego świeżość do momentu dotarcia do miejsca przeznaczenia.

Folia termokurczliwa może być również wykorzystywana do tworzenia plomb zabezpieczających, które chronią Twoich klientów przed przeterminowanymi produktami spożywczymi lub innymi uszkodzonymi towarami. Stosując tego rodzaju plomby na własnych półkach, można mieć pewność, że konsumenci nie zwrócą ich po otwarciu, a sklepy docenią łatwość, z jaką można rozpoznać podróbki wśród prawdziwych produktów, gdy są zwracane w punktach obsługi klienta.

Folie termokurczliwe – więcej zalet

Folia termokurczliwa to stosunkowo nowe rozwiązanie, które szybko zyskuje popularność w branży opakowań. Zasadniczo stanowi arkusz plastiku kurczący się pod wpływem ciepła, owijając się wokół produktów i chroniąc je. Może być stosowana do ochrony przed kurzem, brudem, wilgocią, uszkodzeniami, a także w celu poprawy wyglądu towaru.

Folia termokurczliwa pozwala łatwo zobaczyć, co jest w środku bez konieczności otwierania pudełek lub toreb. Co więcej, zapewnia wyższy poziom trwałości, chroniąc delikatne przedmioty przed uderzeniami. Ponadto zawinięte w nią produkty wyglądają bardziej profesjonalnie w sklepach. Folia zmniejsza koszty pracy, ponieważ nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowych pracowników do usuwania kartonów przed umieszczeniem ich na półkach.