Spowiedź to niezwykle ważny sakrament dla chrześcijan, któremu niejednokrotnie towarzyszy niepewność i lęk. Wyznawanie swoich grzechów przed kapłanem może być krępujące, a także rodzić obawę czy zrobiłeś to dobrze. W końcu spowiedź składa się z kilku elementów, które dopiero zebrane w całość mają prawdziwą moc. Jak dobrze przygotować się do spowiedzi?

Jak często należy się spowiadać?

Pytanie to często zadają sobie wierni. Zgodnie z przykazaniami kościelnymi, należy to zrobić co najmniej raz w roku tak, żeby móc przystąpić do Komunii Świętej podczas Świąt Wielkanocnych. Czy jest to wystarczające? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie i szczerze. Częste korzystanie z sakramentu pokuty uczy systematyczności oraz będzie strażnikiem Twojego sumienia. Nawet jeśli spowiedź jest dla Ciebie trudna, a grzechy, które popełniłeś, należą do wstydliwych, kiedy powiesz o nich przed obliczem kapłana, z pewnością odczujesz dużą ulgę. Dlatego warto przystępować do spowiedzi jak najczęściej, wyznając nawet tylko grzechy lekkie, a jednocześnie pilnować, żeby nie popaść przy tym w rutynę. Pierwszym krokiem do przygotowania się do spowiedzi będzie więc uzmysłowienie sobie takiej potrzeby oraz znalezienie w sobie powodu, dlaczego chcesz to zrobić. Nawet jeśli spowiadasz się przed ważną uroczystością, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad prawdziwym, wewnętrznym celem. W przypadku choćby zawierania związku małżeńskiego, zanim wyliczysz, które grzechy wyznać podczas spowiedzi przed ślubem, pomyśl jakie tematy chcesz przepracować z kapłanem. Wówczas kwestia tego, jak się spowiadać okaże się najmniej istotna.

Rachunek sumienia – podstawa przygotowania do spowiedzi

Wiesz już zatem z jakich powodów chcesz przystąpić do sakramentu pokuty. Zgodnie z przyjętymi zasadami, jest pięć warunków, które należy spełnić, aby spowiedź była skuteczna: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, wyznanie grzechów oraz poprawa. Najczęściej mamy problemy szczególnie z pierwszym z nich. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie, jak przygotować się do spowiedzi, musisz przeprowadzić prawdziwy, rzetelny rachunek sumienia. Nie należy przy tym tłumaczyć się przed samym sobą ze swojego postępowania, tylko szczerze przyznać jakie grzechy popełniłeś. Zarówno ciężkie, jak i lekkie. I o ile, często dobrze pamiętamy o tych ciężkich przewinieniach, tak o lżejszych zdarza się zapomnieć. I tutaj ponownie potwierdza się potrzeba jak najczęstszej spowiedzi. Przygotowanie do spowiedzi przez solidny rachunek sumienia daje podwaliny pod sakrament pokuty, który często jest przeżyciem wręcz mistycznym, po którym serce wypełni radość i prawdziwa lekkość. Warto przy tym skorzystać z wiedzy i porad, którymi dysponuje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi. Stowarzyszenie to walczy o przywrócenie sumienia Polaków, a nieodłącznym tego elementem jest właśnie spowiedź.

Spowiedź przed ślubem – jakie grzechy wyznać?

Bez względu na okoliczności spowiedzi, musi być ona przede wszystkim szczera. Nie ma tu miejsca na niedomówienia, przemilczenie pewnych spraw lub nawet ich pominięcie. Każdy grzech, nawet z pozoru drobnostka, powinna zostać wypowiedziana. Podczas rachunku sumienia uświadomisz sobie popełnione grzechy, naturalną tego konsekwencją jest ich żałowanie, lecz dopiero szczere wyznanie przewinień oraz postanowienie poprawy daje moc sprawczą sakramentowi spowiedzi. Szukając porad na temat tego, jak się spowiadać, często powtarzaną zasadą jest to, że należy ufać swojemu spowiednikowi oraz wierzyć, że jest on naszym prawdziwym pośrednikiem w kontakcie z Bogiem. Z pewnością, łatwiej jest wtedy zdobyć się na szczerą rozmowę, w końcu przed Bogiem niczego nie ukryjesz. Przyszli nowożeńcy, zastanawiający się jakie grzechy wyznać na spowiedzi przed ślubem i czy mają to być wszelkie grzechy z czasów kawalerskiego życia, powinni wiedzieć, że należy wyspowiadać się ze wszystkich złych uczynków popełnionych od poprzedniej spowiedzi. A jeśli nie wykonałeś odpowiednio pokuty – również o tym poinformować. Jak zatem dobrze przygotować się do spowiedzi? Z otwartym sercem i sumieniem.