Drewniane meble stanowią niezwykłą ozdobę w pomieszczeniach i budują w nich wyjątkowy klimat. Zaletą drewna jest również niewątpliwe to, że jest to materiał bardzo trwały. Jest tak jednak pod warunkiem, że o meble drewniane będzie się właściwie dbać, zwłaszcza jeśli są to meble ze starego drewna. Warto wiedzieć, że trwałość drewna w dużym stopniu uzależniona jest od sposobu jego pielęgnacji i konserwacji. Jak zatem pielęgnować meble wykonane ze starego drewna?

Ochrona starego drewna

Jak wspomniano, meble drewniane mogą być bardzo trwałe pod warunkiem, że są w odpowiedni sposób konserwowane. Istotny jest tu zatem wybór właściwych środków pielęgnacyjnych. Preparaty do czyszczenia drewna nigdy nie powinny być kupowane w sposób przypadkowy. Zawsze przed zakupem zapoznać należy się dokładnie z ich składem i opisem. Do produkcji mebli wykorzystuje się różne rodzaje drewna. Dlatego też, że preparaty czyszczące muszą być dopasowane do konkretnego rodzaju drewna. W innym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia mebli. Do samego czyszczenia i mycia mebli ze starego drewna stosować należy jedynie delikatną ściereczkę, najlepiej wykonaną z bawełny. Absolutnie mebli drewnianych nie można czyścić szorstkimi ściereczkami. To prosta droga do zarysowania mebli.

Sposób pielęgnacji dopasowany do rodzaju drewna

Meble drewniane produkowane są najczęściej z takich rodzajów drewna jak drewno hebanowe, lakierowane, woskowane i olejowane oraz oczywiście drewno naturalne. Do każdego z nich dobrać należy odpowiedni sposób pielęgnacji. Meble z drewna hebanowego czyszczone powinny być środkami złożonymi przede wszystkim z olejów, głównie z oleju lnianego. Meble lakierowane najlepiej jest czyścić woskiem pszczelim. Meble woskowane i olejowane pielęgnowane powinny być specjalnymi preparatami do pielęgnacji starego drewna.

Warto tu jeszcze wspomnieć o pielęgnacji antyków. Ich czyszczenie rozpocząć należy od delikatnego odkurzania. Ważne jest, aby robić to regularnie. W innym przypadku zalegać może trudny do usunięcia brud. Jeśli chodzi o środki pielęgnacyjne, to sięgać należy po preparaty specjalnie przeznaczone do czyszczenia antyków. Inne środki mogą uszkodzić drewno. Z kolei meble ze starego drewna naturalnego, koniecznie czyścić należy delikatną szmatką wzdłuż linii naturalnych słojów. Do ich pielęgnacji warto wykorzystać wosk pszczeli, który stanowi podstawową ochronę drewna naturalnego, które nie jest zaimpregnowane. Niezależnie jednak od rodzaju drewna, pamiętać trzeba, że starego drewno wymaga regularnej konserwacji.

Konserwacja starego drewna

Jeśli meble ze starego drewna mają posłużyć jak najdłużej, pamiętać trzeba o ich konserwacji. Najlepszym sposobem jest tu ich właściwa impregnacja. Do tego celu stosować powinno się wyłącznie preparaty, które powstały na bazie naturalnych olejowosków. Dzięki temu meble odporne będą na wilgoć i zabrudzenia. Wybór właściwego środka do impregnacji starego drewna jest niezwykle ważny. Zastosowanie niewłaściwego preparatu może doprowadzić do zniszczenia mebli w postaci ich zagrzybienia. Niewłaściwy środek może również doprowadzić do rozwoju także innych czynników chorobotwórczych.

Praktyczne wskazówki

O czym jeszcze pamiętać przy pielęgnacji mebli ze starego drewna? Przede wszystkim o tym, że drewno nie lubi wody. Co ważne nie dotyczy to tylko samego czyszczenia mebli. Pamiętać trzeba również o tym, aby zawsze dbać o to, aby w pomieszczeniu, w którym znajdują się drewniane meble, nie panowała zbyt duża wilgoć. Poziom wilgoci nie powinien być mniejszy niż 45% i nie większy niż 70%. W pomieszczeniach panować powinna również odpowiednia temperatura, najlepiej od 15 do 30 stopni. Jeśli mowa o meblach ze starego drewna, to warto pamiętać również, że jest to materiał, który łatwo ulega zabarwieniu. Dlatego wszelkie plamy na drewnie muszą być usuwane jak najszybciej. Jeśli będzie się z tym zwlekać, to można się spodziewać odbarwień na drewnie, które później będą naprawdę trudne do usunięcia, bądź niestety będzie to już niemożliwe.