Często, wybierając się do innego miasta samolotem czy pociągiem, nie chcemy rezygnować z wygody, jaką oferuje własny samochód. W takich wypadkach z pomocą przychodzą nam wypożyczalnie aut. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając firmę, z którą będziesz współpracować.

 

Wypożyczalnia samochodów – porady dla klientów

 

Warto dowiedzieć się wcześniej, gdzie rozpocznie się Twoja przygoda z wypożyczanym samochodem. Niektóre wypożyczalnie oczekują, że to przyszły kierowca dostanie się do biura danej firmy, by odebrać wypożyczony samochód. Zdecydowanie ujmuje to wygodzie. Warto więc rozejrzeć się za wypożyczalnią, która podstawi auto w wyznaczone miejsce, na przykład na lotnisko.

 

Godziny odbioru i zdania auta

 

Miejsce odbioru samochodu ma też pewien związek z godzinami, w jakich będzie on dla Ciebie dostępny. Upewnij się, że samochód będzie na Ciebie czekał o takiej godzinie, o jakiej przybędziesz na planowane miejsce. Niektóre wypożyczalnie mogą działać tylko w określonych godzinach, co będzie oznaczało konieczność zamówienia taksówki lub poruszania się komunikacją miejską, a to nie powinno mieć miejsca w momencie, gdy decydujesz się na wypożyczenie samochodu.

Podobnie ważne są daty i godziny odstawienia auta. Sprawdź, czy firma dostosuje się do Ciebie i Twoich planów, czy może musisz specjalnie je zmieniać, by „wstrzelić się” w czas działania wypożyczalni. Zapytaj przy okazji o infolinię. Jeśli działa ona tylko w określonych godzinach w ciągu dnia, to na nic Ci się nie przyda w momencie, gdy samochód ulegnie usterce w środku nocy.

 

Rezerwacja online i formalności

 

Jeśli chodzi o formę rezerwacji, to każdy ma swoje preferencje. Sprawdź, czy dana firma daje możliwość zarezerwowania samochodu w sposób, jaki Ci odpowiada, na przykład telefonicznie lub online.

To samo dotyczy formalności. Wypożyczalnia będzie od Ciebie wymagała okazania dowodu osobistego i prawa jazdy – to są sprawy oczywiste. Jednak niektóre firmy wymagają również podania danych karty kredytowej. Musisz wiedzieć, że nie jest to warunek konieczny. Jeśli nie podoba Ci się wizja udostępniania tego typu danych, z łatwością znajdziesz wypożyczalnię, w której zapłacisz gotówką. Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu formalności do minimum, skorzystaj z usług firmy Car For You – to wypożyczalnia samochodów Bydgoszcz, gdzie do wynajęcia auta potrzebujesz jedynie dowodu osobistego i prawa jazdy.

 

Wynajem długoterminowy

 

Jeśli zamierzasz wypożyczyć samochód na dłużej lub prowadzisz firmę, być może zainteresuje Cię wynajem długoterminowy. Jest on ciekawą alternatywą dla leasingu, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie. W takim wypadku dopytaj o takie szczegóły jak:

  • serwis pojazdu,
  • wymiana opon,
  • ubezpieczenie auta.

Wszystkim powyższym powinna zajmować się wypożyczalnia, a nie Ty, co jest dodatkowym argumentem na korzyść wypożyczenia samochodu, zamiast brania go w leasing. Pamiętaj też, że stali klienci często mogą liczyć na lepsze warunki. Jeśli zamierzasz wypożyczać samochód regularnie, być może uda Ci się wynegocjować usługę bez kaucji lub po prostu tańszą.

 

Usługi dodatkowe

 

Na pewno warto zwrócić uwagę, czy wypożyczalnia dba o szczegóły i indywidualne potrzeby klienta. Należą do nich takie prozaiczne rzeczy jak to, czy samochód jest zatankowany i czy posiada nawigację. To proste sprawy, które jednak mają niebagatelny wpływ na komfort podróżowania.

To samo dotyczy podróżowania z dzieckiem. Sam samochód nie wystarczy, musi zostać jeszcze odpowiednio wyposażony. Sprawdź więc, czy wypożyczalnia na Twoje życzenie zamontuje w samochodzie fotelik. Pamiętaj, że powinien on być atestowany i odpowiedni dla danego modelu auta.

 

Drobne uszkodzenia

 

Niektóre wypożyczalnie pociągną Cię do odpowiedzialności finansowej nawet za drobne rysy czy zabrudzenia, które łatwo usunąć. Dla własnego spokoju i komfortu najlepiej więc będzie, jeśli sprawdzisz jaka jest polityka firmy, z której wypożyczasz samochód. To oczywiste, że za większe uszkodzenia wszędzie będzie trzeba zapłacić, ale nie musisz godzić się na dodatkowe opłaty za każdą znalezioną na siedzeniu plamkę. Wiele z nich powstaje przecież w trakcie zwykłego użytkowania i bez problemu można je usunąć w trakcie standardowego mycia, któremu i tak auto jest poddawane między wypożyczeniami.