Nowoczesne firmy, chcąc nie chcąc, muszą przetwarzać wiele danych osobowych. Zarządzanie nimi stało się ujednolicone, od czasu gdy w Polsce został wprowadzony system RODO. Prawidłowe standardy ochrony wykraczają jednak daleko poza pracowników i dział kierowniczy. W trosce o szeroko rozumiane otoczenie firmy, czyli dostawców, interesariuszy czy klientów, Twoje przedsiębiorstwo powinno traktować zarządzanie bezpieczeństwem informacji absolutnie priorytetowo. Warto więc zadbać o standaryzację procedur, aby firma już na pierwszy rzut oka sprawiała wrażenie godnej zaufania. Rzetelne i wiarygodne organizacje posiadają system ISO 27001. Czym się on charakteryzuje i jak uzyskać certyfikat ISO 27001?

Certyfikowanie organizacji

Nie ma większego sensu w podważaniu wartości certyfikatów czy różnego rodzaju odznaczeń dla firm. Tego typu oświadczenia znacznie zwiększają wiarygodność firmy w oczach potencjalnych klientów. Certyfikat nie daje gwarancji jakościowo wykonanej usługi, ale jesteśmy bardziej spokojni, bo wiemy, że kadry tej konkretnej organizacji przejmują się kwestią zdobywania wiedzy i stałym rozwijaniem się. A to już daje solidne podstawy do budowania zaufania na linii firma – klient.

To, że firma chwali się posiadanymi odznaczeniami jest sprawą absolutnie normalną i pożądaną w warunkach zdrowej, rynkowej konkurencji. Jednakże tym, co spędza sen z powiek przedsiębiorców jest sama kwestia certyfikacji, czyli ISO 27001 co to jest? Najprościej rzecz ujmując jest to złożony system zarządzania bezpieczeństwem informacji. Posiadanie i wdrożenie go umożliwiło wielu organizacjom rozwinięcie skrzydeł, a co za tym idzie dalszą rynkową ekspansję. Firmy, które dbają o poufność danych i ogólne ich bezpieczeństwo, uchodzą za wiarygodne i zyskują w oczach klientów. W konsekwencji pozwala to na zawarcie nowych kontraktów czy dołączanie do najatrakcyjniejszych przetargów, bo często spełnianie norm ISO 27001 jest jednym z warunków złożenia oferty. Taki certyfikat to także budowanie pozytywnego wizerunku firmy, jako eksperta i lidera w swojej branży.

Jak uzyskać certyfikat ISO 27001?

Wiemy już, że certyfikat ISO 27001 jest dowodem posiadania sprawnego systemu zarządzania, który spełnia międzynarodowe normy, co do kwestii bezpieczeństwa informacji. Jednakże sama droga do osiągnięcia tego typu zaświadczenia jest stosunkowo długa. To nie jest tylko prawidłowe uzupełnianie i ewidencjonowanie dokumentów, a mnóstwo procesów, które trzeba wykonać, aby uzyskać certyfikat. Przygotowania warto rozpocząć od przeczytania norm ISO 27001 i wyznaczenie w organizacji osoby lub zespołu, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie tego projektu od początku do końca. Nie obejdzie się bez solidnego planu działania, który obejmuje zakres i cele do osiągnięcia, a także harmonogram i szeroko rozumiane ramy czasowe. Ubiegając się o certyfikat ISO 27001 niezbędne będzie także przeprowadzenie oceny ryzyka i wdrażanie kontroli, aby zmniejszyć ewentualne zagrożenia do minimum. Kolejnym etapem powinno być wdrażanie zasad w struktury organizacji i uświadamianie pracowników poprzez szkolenia. W tym punkcie warto zadbać o uzupełnienie i zaktualizowanie firmowej dokumentacji, bo będzie ona niezbędna do monitorowania, a także ciągłego doskonalenia istniejących procesów. Na końcu należy przeprowadzić audyt wewnętrzny, a później audyt certyfikacyjny. Sprawność działania zostanie oceniona przez wykwalifikowanego audytora, który wskaże potencjalne usprawnienia i ostatecznie zadecyduje o przyznaniu certyfikatu. Cały mechanizm jest dość skomplikowany, ale gra jest warta świeczki. Pytaniem, które rodzi się teraz w głowach zainteresowanych jest zapewne – ile kosztuje certyfikacja ISO 27001? Koszty w dużym stopniu zależą od wielkości firmy, ale powinniśmy liczyć się z wydatkiem ponad 5000 zł.

Proces wdrażania norm ISO 27001 w organizacji

Każdy przedsiębiorca chciałby posiadać jak najwięcej zaświadczeń i móc się nimi chwalić, aby przyciągać klientów, ale uzyskanie certyfikatu wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Oczywiście taki system zarządzania przyniesie organizacji wiele korzyści, ale wydaję się być on stosunkowo trudny do wprowadzanie, szczególnie jeśli w naszej organizacji nikt wcześniej nie miał nic wspólnego z tą normą. Na szczęście dla takich firm, możliwe jest wdrożenie ISO 27001 na stronie agm-konsulting.pl. Tego typu usługa to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorstw, które chcą zdobyć certyfikat i stale się rozwijać. Specjaliści pomogą Ci na każdym szczeblu wdrażania norm, dzięki czemu proces będzie znacznie łatwiejszy, a Ty będziesz mógł cieszyć się posiadaniem ISO 27001 w Twojej firmie.