Chirurg stomatologiczny to lekarz zajmujący się wykonywaniem najróżniejszych zabiegów w obszarze jamy ustnej. Jak wskazuje nazwa jego specjalności, ten specjalista łączy zabiegi dentystyczne z chirurgią. Zastanawiasz się, czym dokładnie zajmuje się taka osoba? Poniżej przedstawiamy zakres jego obowiązków.

Co należy do obowiązków chirurga stomatologicznego?

Chirurg stomatolog ze względu na specyfikę wykonywanej przez siebie pracy to lekarz posiadający wiedzę z zakresu ortodoncji, protetyki, chirurgii szczękowo-twarzowej i urazowej, radiologii stomatologicznej, a także anestezjologii. Kompetencje osoby zajmującej się chirurgią stomatologiczną są niezwykle szerokie. Posiada ona wiedzę nie tylko na temat zębów oraz ich chorób, ale także tę z zakresu chorób twarzoczaszki, miękkich tkanek twarzy czy szyi. Wykonuje on zabiegi związane zarówno z chorobami, jak i urazami poszczególnych elementów jamy ustnej.

Do chirurga stomatologicznego należy udać się w przypadku konieczności wykonania trudniejszych ekstrakcji, np. usunięcia zęba mądrości. Poza tym, dentysta chirurg zajmuje się usuwaniem zainfekowanych korzeni oraz zmian o łagodnym charakterze, np. torbieli. Do jego obowiązków należy leczenie chorób ślinianek, a także powstałych w jamie ustnej ropni. Spośród zabiegów niezbędnych w terapii logopedycznej przeprowadza także nacinanie języka czy więzadeł.

Częstym zabiegiem wykonywanym przez chirurga stomatologa jest wszczepianie implantów w jamie ustnej. Ich założenie wymaga wykonania nacięcia dziąseł, a następnie nawiercenia poszczególnych elementów tkanki kostnej. Do specjalistycznych zabiegów wykonywanych przez tego lekarza należy także podniesienie dna zatoki szczękowej oraz odtwarzanie tkanek kostnych. Zajmuje się również diagnozowaniem wszelkich nowotworów atakujących jamę ustną, stawy skroniowo-żuchwowe bądź kości twarzoczaszki.

Do dentysty chirurga zwykle trzeba zdobyć skierowanie od ortodonty bądź lekarza rodzinnego. W przypadku chęci skontrolowania stanu jamy ustnej i odbycia wizyty specjalisty u zajmującego się chirurgią stomatologiczną bez skierowania można udać się do niego prywatnie.

Dentysta chirurg – Gliwice

Niedająca spokoju, wyrzynająca się ósemka? A może sprawiająca dyskomfort torbiel w jamie ustnej bądź problemy z ruchomością stawu żuchwowo-skroniowego? Niezależnie od problemu, z którym chcesz się udać do chirurga stomatologicznego, powinieneś zwrócić uwagę na to, do jakiego specjalisty się wybierasz. Przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów w obrębie jamy ustnej wymaga posiadania szerokiej wiedzy i pewnej ręki. Dobry specjalista wszystkie zabiegi wykonuje z należytą precyzją i zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Wybierz dentystę chirurga w Gliwicach, jeśli zależy Ci na najwyższym standardzie usług z zakresu chirurgii stomatologicznej. To specjalista, który do każdego swojego pacjenta podchodzi indywidualnie oraz dobiera metody leczenia dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Wszelkie zabiegi wykonuje z zachowaniem zasad higieny oraz z wykorzystaniem innowacyjnych sprzętów.