Obecnie coraz więcej osób chce korzystać z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Dotyczy to zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej, która do tej pory była w głównej mierze pozyskiwana z tradycyjnych źródeł. Jednak ze względu na rozwój niekorzystnych zmian klimatycznych to właśnie odnawialne źródła pozyskiwania energii cieplnej zyskują na popularności. Jednym z nich jest wykorzystanie folii grzewczej, zatem warto wiedzieć, czym ona jest i w jaki sposób działa.

Folia grzewcza – co to jest?

Co to jest folia grzewcza? Zgodnie z definicją, jaka obowiązuje w dziedzinie pozyskiwania energii, folia grzewcza to nowoczesny sposób na produkcję energii cieplnej przy wykorzystaniu światła słonecznego. Koncepcja samej folii grzewczej polega na wykorzystaniu grafitowej grzałki, na którą oddziałuje opór elektryczny. W ten sposób powstaje energia cieplna pod postacią długiego promieniowania podczerwonego. Dzięki temu ciepło w formie podczerwieni ogrzewa wszystko, co znajduje się w najbliższej okolicy.

Takie rozwiązanie jest najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych do ogrzewania takich powierzchni jak podłoga, ściana oraz sufit. Warto tutaj również dodać, że folia grzewcza działa na takiej samej zasadzie jak promienie słoneczne – nie powodując emisji żadnych gazów cieplarnianych. Wykonana jest ze stopu aluminium, grafitu oraz wysokiej jakości węgla o specyficznych właściwościach.

Folia grzewcza – jak działa?

Mówiąc prosto – folia grzewcza to tak naprawdę pewnego rodzaju grzejnik, który przy użyciu grzałki wykonanej z grafitu emituje promieniowanie podczerwone, oddając jednocześnie ciepło. Ciepło powstaje pod wpływem oporu elektrycznego emitowanego na wszystkie elementy i obiekty znajdujące się w niedalekiej odległości od niej samej. Można zatem stwierdzić, że folia grzewcza wchłania energię pochodzącą z prądu elektrycznego lub ze słońca, przetwarzając ją w energię cieplną.

Dodatkowo warto wiedzieć, że folia grzewcza nie ma rozbudowanej instalacji, a sama emisja ciepła na zewnątrz następuje wyłącznie po doprowadzeniu energii elektrycznej lub wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu pomimo wydzielania ciepła na zewnątrz nie powoduje cyrkulacji powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. To z kolei sprawia, że stanowi to idealne rozwiązanie dla osób mających różnego rodzaju alergie czy też nielubiących zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach (mowa tu o komforcie termicznym).

Zastosowanie oraz zalety folii grzewczej

Folia grzewcza z racji tego, że posiada szereg zalet, może znaleźć zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach. Zaliczają się do nich m.in.:

 • ogrzewanie podłogowe, które montowane jest pod panelami;
 • ogrzewanie ścian oraz sufitów zarówno w gospodarstwach domowych, jak i miejscach użyteczności publicznej;
 • ogrzewanie płyt czy też podłóg zbudowanych z kamienia lub grysu;
 • ogrzewanie pod płytkami, podestami i platformami grzewczymi;
 • użycie folii grzewczej w formie grzejnika łazienkowego (lub w innej części domu);
 • ogrzewanie podłóg przemysłowych.

Folia grzewcza cieszy się tak dużym zainteresowaniem, ponieważ ze względu na zakres oraz możliwości działania jej zastosowanie niesie ze sobą znaczne korzyści. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

 • niskie koszty montażu oraz eksploatacji zarówno w warunkach domowych, jak i w miejscach użyteczności publicznej;
 • stosunkowo prosty montaż, który nie zabiera zbyt dużo czasu oraz nie wymaga znacznych nakładów finansowych;
 • możliwość ustanowienia tej samej temperatury wewnątrz budynku dla całego mieszkania, domu lub firmy;
 • duże bezpieczeństwo używania w warunkach domowych, jak i firmowych;
 • możliwość ogrzewania wyłącznie wybranych pomieszczeń lub całego gospodarstwa domowego (czy też firmy) zgodnie z własnymi preferencjami.

Folie grzewcze w Gorzowie Wielkopolskim

Na podstawie powyższych argumentów można stwierdzić, że zastosowanie folii grzewczej Red Snake będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub zorientować się, gdzie kupić folię grzewczą w Gorzowie Wielkopolskim, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Innodom.