Branża rolnicza w Polsce stale się rozwija i można powiedzieć, że jest wręcz nienasycona. Skłania to do inwestycji w tym konkretnym sektorze gospodarki. Jedną z ciekawych opcji na prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest założenie hodowli bydła mięsnego. Może stanowić satysfakcjonujące i zyskowne przedsięwzięcie, o ile będzie dobrze rozplanowane oraz zarządzane. Potrzeba również wytrwałości, bo z reguły na samym początku kapitał na jakiś czas pozostaje zamrożony. Dopiero po sprzedaży pierwszych krów będziesz mógł powoli przekształcić swoją małą farmę w dobrze prosperującą hodowlę.

Hodowla bydła mięsnego – jak zacząć?

Zanim zaczniesz interesować się zakupem bydła, powinieneś dokładnie przeanalizować ilość dostępnego kapitału, zasoby, ziemię, a także swoje umiejętności zarówno z dziedziny zarządzania biznesem, jak i dotyczące szeroko pojętego rolnictwa. Kluczowe jest ustalenie realistycznego biznesplanu, którego cele będą jasno określone oraz możliwe do spełnienia. Warto również samemu odpowiedzieć sobie na pytania, czy w takiej pracy czujesz się dobrze i czy nie zamęczy Cię ona po dłuższym czasie. Jeżeli wszystko dokładnie przemyślałeś oraz jesteś zdecydowany na rozpoczęcie działalności rolniczej, to możesz przejść do praktycznych kwestii związanych z hodowlą krów.

Jak zacząć hodowle bydła mięsnego? Z całą pewnością najpierw trzeba posiadać żywy inwentarz. Wybór rasy zwierząt gospodarskich to niezwykle istotna kwestia. Jako że masz w planach założenie hodowli bydła mięsnego, to właśnie z tego typu ras będziesz decydować. Najpopularniejsze w Polsce gatunki to limousine, charolaise, angus i hereford. Krowy te nie tylko będą gwarantowały dobry start, ale są także mniej wymagające niż ich mleczne odpowiedniki. 

Posiadaną ziemię można wykorzystać do wypasu bydła, co istotnie zmniejsza początkowe koszty. Pamiętać musisz jedynie o regularnym uzupełnianiu ściółki, a także stałym dostępie do paszy i wody. Krowy typu mięsnego potrzebują większej przestrzeni do życia, ale za to nie jest im straszny okres zimowy, bo są naturalnie odporne na niskie temperatury.

O czym musisz wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji?

Początkujący rolnik może zapomnieć o tym, że samo bydło nie wystarczy do prowadzenia hodowli. Aby była ona w pełni profesjonalna, należy zaopatrzyć się w odpowiedni park maszynowy. Z całą pewnością potrzebny będzie ciągnik z ładowaczem, rozrzutnik, a także jakiś sprzęt do przewożenia kiszonki. Jeżeli masz w planach produkcję pełnowartościowej paszy na własny użytek, to będziesz potrzebować kolejno kosiarki, prasy, owijarki i zgrabiarki. Hodowcy bydła z reguły mają także swoje własne pastwiska – o nie również należy dbać za pomocą specjalnych maszyn. Nie można także pominąć paśników, podajników do wody, ogrodzeń, a także sprzętu do opieki zdrowotnej i farmakologicznej.

Z drugiej strony musisz pamiętać o zdrowym odżywaniu hodowli, bo tylko wtedy będzie się prawidłowo rozwijać. Bydło mięsne nie jest zbyt wymagające pod względem paszy, ale musi ona zapewniać dostateczną ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i minerałów. Dlatego powinna być urozmaicana, na przykład różnym rodzajami zboża. Przed założeniem hodowli warto także zainteresować się kwestią utrzymania zwierząt w zdrowiu. Krowy mogą bowiem zostać zaatakowane przez pasożyty i rozmaite choroby. Dlatego warto zawczasu znaleźć zaufanego weterynarza, który pomoże w razie ewentualnych problemów z odpornością żywego inwentarza.

Opłacalność hodowli bydła mięsnego

Odpowiadając na pytanie, jak zacząć hodowle bydła mięsnego, najpierw skup się na kwestii funduszy. Doprowadzenie gospodarstwa do stanu użyteczności wiąże się z pokaźną inwestycje. Zakup samych krów i uzupełnienie parku maszynowego pochłonie ogromną ilość pieniędzy, a na zwrot niestety trzeba trochę poczekać. Alokacja kapitału w gospodarstwo rolnicze zajmujące się hodowlą bydła nieodłącznie wiążę się z zamrożeniem środków przynajmniej do czasu, aż zaczniesz sprzedawać produkty.

Z drugiej strony jest to dość pewne przedsięwzięcie, a opłacalność zaczyna się już od około 20 sztuk w stadzie. Trzeba także podkreślić niezależność związaną z prowadzeniem własnego gospodarstwa, a także możliwość pracy w zgodzie z naturą. Trzeba włożyć wiele wysiłku, aby hodowla stała się efektywna, ale gdy przetrwasz pierwsze trudności, to z czasem efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć, a gospodarstwo stanie się rentowne. Najważniejsze wiadomości na temat ceny bydła znajdziesz na stronie agroprofil.pl