Dbanie o łazienkę jest istotnym elementem zapewnienia odpowiedniego komfortu mieszkania. Łazienka powinna być higienicznie czysta, jednak utrzymanie jej w takim stanie przysparza często wielu problemów. Jeśli wchodząc do własnej, zastanawiasz się, skąd biorą się pająki w domu, to znak, że czas na wprowadzenie zmian! Jak odnowić łazienkę tanim kosztem i jak dbać o porządek?

Jak pozbyć się pajęczyn z łazienki?

Zdarza się, że nawet w najczystszych i regularnie sprzątanych łazienkach pojawiają się pajęczyny, świadczące o obecności tkających je pająków. Skąd biorą się pająki w domu? Jakim sposobem dostają się do mieszkań w blokach, nawet na wyższych piętrach? Odpowiedź wcale nie jest trudna. Przynosimy je z dworu na ubraniach, dostają się do środka razem z domowymi zwierzakami wracającymi ze spaceru. Przechodzą przez kratki wentylacyjne, wędrują po rurach. Jeśli jednak dostaną się już do mieszkania i znajdą odpowiednie dla siebie warunki, mogą się zadomowić na dłużej, a nawet zacząć rozmnażać. To może stać się przyczyną nieustannych pajęczyn w różnych częściach mieszkania.  

Jak się ich pozbyć? Najskuteczniejszym sposobem jest regularne odkurzanie i przecieranie lubianych przez pająki miejsc wilgotną szmatka, nasączoną wodą z octem. Nie ma zwykle potrzeby używania żadnych silnych środków chemicznych. Samo usuwanie pajęczyn sprawia, że pająki tracą swoje bezpieczne miejsce bytowania i same opuszczają mieszkanie.

Jak szybko i tanio odnowić łazienkę?

Jeśli nasza łazienka wygląda tak, jakby czasy świetności miała już dawno za sobą, warto pomyśleć nad przywróceniem jej dawnego blasku. Jak odnowić łazienkę tanim kosztem? Czy to w ogóle możliwe?

Po pierwsze, wyrzuć stare dywaniki łazienkowe, pozbądź się brzydkiej mydelniczki i starego kosza na pranie. Wymiana akcesoriów łazienkowych, mat, dywaników i koszy na nowe, utrzymane w tej samej kolorystyce i stylu sprawi, że całe pomieszczenie nabierze zupełnie nowego charakteru.

Jeśli stojąca w łazience pralka nie wygląda najlepiej, można przykryć ją matą pasująca kolorystycznie do pozostałych akcesoriów. Wszystkie drobiazgi i kosmetyki porozrzucane po łazience najlepiej posegregować i poukładać w kilku koszyczkach. To tani sposób na porządek. Poza tym dużo łatwiej znajdować będziemy wszystkie niezbędne przedmioty. I w końcu – wszystko, co stoi na wierzchu, a może zostać schowane do szafek, należy schować. Nic tak nie odnawia wizualnie łazienki, jak stworzenie większej przestrzeni.

I na koniec, jeśli fuga wokół wanny, brodzika lub umywalki wygląda na mocno sfatygowaną, dobrym pomysłem będzie odnowienie tych miejsc z użyciem silikonu sanitarnego. Takie wykończenie nie tylko przywróci śnieżną biel połączeń sanitariatów z glazurą, ale również zabezpieczy te miejsca przed rozwojem pleśni i bakterii. Dzięki temu łazienka będzie nie tylko lepiej się prezentować, ale stanie się faktycznie bardziej przyjazna dla użytkowników.

Jak dbać o porządek w łazience?

Samo odnowienie łazienki i pozbycie się pająków nie wystarczy, by cieszyć się długotrwałym efektem pięknej, lśniącej łazienki. Wiadomo, że łazienka jest tym pomieszczeniem, z którego wszyscy domownicy korzystają wyjątkowo intensywnie. Sytuację często dodatkowo utrudnia fakt, że pomieszczenie to bywa również pralnią i oprócz wanny, umywalki i eleganckich szafek na kosmetyki, mamy tam również pralkę, suszarkę i kosze na pranie. Aby zapanować nad tym chaosem, trzeba łazienkę regularnie sprzątać. Jak zacząć? Najlepiej od ustalenia harmonogramu. Ta metoda naprawdę się sprawdza. Wannę, brodzik i kabinę prysznica należy dokładnie wyszorować raz w tygodniu. Umywalkę trzeba czyścic codziennie, to samo dotyczy wycierania kranów i luster. Przynajmniej raz na dwa dni trzeba umyć podłogę, a raz w tygodniu przetrzeć glazurę.

Ustalenie częstotliwości poszczególnych czynności pozwala lepiej zaplanować porządki. Zastanawiając się nad tym, jak odnowić łazienkę tanim kosztem, warto poświęcić także nieco czasu na zastanowienie się nad skutecznymi metodami utrzymania wnętrza w czystości.