Każdy amator gotowania, początkujący kucharz czy profesjonalista wie, że najważniejszy element w kuchni to dobrze naostrzony nóż! Zapewnia precyzyjne cięcie, nie niszczy składników potraw i nie wymaga nadmiaru energii włożonego w krojenie. Ważne, aby dbać o regularne ostrzenie noży oraz o odpowiednie ich stosowanie i przechowywanie. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort ich użytkowania i bezpieczeństwo, a także znacząco przedłużysz ich żywotność.

Każdy przedmiot z ostrzem, zwłaszcza nóż kuchenny, wymaga regularnego ostrzenia. Nieumiejętne ich używanie prowadzi do stępienia, niezależnie od jakości materiału, z którego został wykonany oraz ceny. Ostrzenie jest naturalnym zabiegiem pielęgnacyjnym, więc zaleca się jego systematyczne przeprowadzanie. Dowiedz się, jak ostrzyć noże kuchenne, aby przedłużyć ich żywotność.

Czym ostrzyć noże? Rodzaje ostrzałek

Na rynku dostępny jest szeroki wybór ostrzałek do noży, ale najczęściej wybierane są: tradycyjna ostrzałka manualna, ostrzałka w formie pręta oraz elektryczna ostrzałka do noży.

Standardowa ostrzałka manualna

Tradycyjna ostrzałka jest bardzo łatwa w użyciu i przede wszystkim bezpieczna. Jest odpowiednia do wszystkich rodzajów noży, znakomicie naostrzy także narzędzia ze stali nierdzewnej. Wysokie, bezpieczne ścianki stabilnie trzymają ostrze noża, aby ostrzenie poprzez przeciągnięcie było łatwe i nie stanowiło zagrożenia zacięciem się. Wygodna antypoślizgowa rękojeść, w którą wyposażona jest ostrzałka, znacznie ułatwia trzymanie jej w dłoni, zapewniając bezpieczeństwo podczas użytku oraz wysoki komfort. Jeśli zastanawiasz się, czym najlepiej ostrzyć noże, to ostrzałka manualna jest dla Ciebie.

Ostrzałki prętowe

Ostrzałki w kształcie pręta skierowane są z reguły do profesjonalnych noży kuchennych ze stali nierdzewnej. Można oczywiście używać ich do wszystkich rodzajów i typów noży, jednak praca z nią wymaga więcej doświadczenia i tzw. pewnej dłoni. Praktyka jednak czyni mistrza, a rezultaty po użyciu ostrzałki prętowej są na poziomie profesjonalnym.

Wśród ostrzałek prętowych pojawiają się różne modele, różniące się od siebie typem rękojeści, materiałem ściernym lub wielkością. Dużą rolę gra uchwyt, którego odpowiednie wyprofilowanie jest gwarancją bezpieczeństwa i wygody użytkowania ostrzałki.

Ostrzałka elektryczna

Ostrzałka elektryczna to wygodny i bezpieczny przyrząd. Wystarczy włożyć nóż do wnętrza, a prowadnice same ustawią odpowiedni kąt ostrzenia noża i wykonają całą pracę za nas. 

Jak prawidłowo ostrzyć noże?

Prawidłowe ostrzenie noża kuchennego polega na przeciągnięciu jego ostrza o materiał ścierny, pod odpowiednim kątem. Ważne jest lekkie dociśnięcie ostrza noża do przyrządu i wykonanie równomiernych ruchów dłoni na każdej ze strony noża. Kąt dociskania ostrza jest różny w zależności od noża, wiele marek wskazuje konkretny przedział, odpowiedni dla ich produktów. Warto zasięgnąć porady w sklepie przy zakupie, aby uzyskać rzetelną informację, jak ostrzyć noże danej firmy.

Sam proces ostrzenia rozpocznij od strony uchwytu: przyłóż krawędź tnącą i przeciągnij nóż po ostrzałce aż do czubka ostrza. Ważne, aby ilość wykonanych ruchów ostrzenia była taka sama dla każdej ze stron ostrza.

Przetestuj ostrość swojego noża

Jak sprawdzić, czy Twój nóż wymaga naostrzenia? Spróbuj przekroić nim świeżego pomidora. Czy nóż bez problemu kroi skórkę? Jeśli zgniata lekko skórkę przed nacięciem, to znaczy, że czas go naostrzyć! Test możesz wykonać także na kartce papieru: trzymaną pionowo spróbuj przekroić od góry, aby wykonać proste cięcie przez całą jej długość. Jeśli się uda – nóż jest ostry, jeśli się strzępi – warto naostrzyć nóż.

Dobrze naostrzony nóż to gwarancja bezpiecznego użytkowania i wysokiego komfortu pracy w kuchni. Pamiętaj, aby regularnie dbać o ostrza swoich noży, pielęgnować je odpowiednim sprzętem, stosować zgodnie z zaleceniami, odpowiednio przechowywać i zawsze stosować się do zaleceń producentów. Przedłużysz ich żywotność oraz zwiększysz radość z gotowania!