Organizując swój własny ślub, trzeba przed samym weselem zadbać o mnóstwo szczegółów związanych z tą imprezą. Nie należy zapominać o kupieniu odpowiedniej ilości wódki, ale również trzeba wybrać odpowiednią markę. Dobry pomysł przy jej wyborze stanowi przeanalizowanie, który alkohol jest najczęściej pity na różnych imprezach rodzinnych bądź na spotkaniach ze znajomymi. Wiadomo, że trzeba patrzeć również na cenę za butelki znanych marek, królujących na polskich stołach. 

Jaką wódkę wybrać na wesele?

Jedną z opcji jest wybranie tej wódki, którą pijemy przy okazji różnych imprez okolicznościowych u naszych znajomych i rodziny. Wiemy wtedy, że powinna smakować najbliższym, przez co będą się dobrze bawić w czasie tego ważnego dla nas wydarzenia.

W przypadku tego typu alkoholu mamy do wyboru również wódki premium. Charakteryzują się przemyślanym, a zarazem efektownym projektem butelki, która postawiona na stole stanowi jego dodatkową ozdobę. Do takich wódek premium należą między innymi Absolut, Chopin, Smirnoff, Finlandia czy Ostoja. Jednak w przypadku tych marek za pół litra trzeba zapłacić kwotę w przedziale 35-55 zł.

Większość nowożeńców zastanawiając się, jaką wódkę kupić na wesele, decyduje się na wybór firm, które są w Polsce dość popularne, ale trochę tańsze od tych premium. Dlatego na polskich stołach w czasie imprez weselnych można spotkać Wyborową rodzimej produkcji, ale o efektownej butelce. Bardzo często weselnikom podawana jest również Biała Żubrówka, która ma dość delikatny smak, co powoduje, że trudniej jest się nią upić. Część par młodych kupuje na wesele także wódkę Pan Tadeusz. Powstaje ze spirytusów zbożowych, a wygląd butelki, w której producent prezentuje ją klientom, jest bardzo schludny, zachowany w neutralnych kolorach. Czasami stawia się na stołach również wódkę Palace. Marka zadbała o to, aby butelka charakteryzowała się ładną zakrętką oraz ogólnym efektownym wyglądem szkła. Przy tym alkohol jest produkowany jedynie z ziemniaków, dlatego cechuje się dość łagodnym smaczny smakiem. 

Kiedy kupić wódkę na wesele oraz jaka powinna być jej ilość?

Wiedząc już, jaką wódkę na wesele chcemy wybrać, lepiej ją kupić trochę wcześniej, ponieważ istnieje możliwość, że trafimy na jakąś promocję w hurtowni. Dzięki temu zmniejszymy koszty, gdy uda się zaopatrzyć w alkohol w korzystnej cenie. Nieraz przy kupowaniu większej ilości można liczyć na upust, dlatego cena wódki może trochę się zmniejszyć.

Alkohol może stać gdzieś schowany przez kilka miesięcy, dlatego lepiej tę kwestię załatwić trochę szybciej niż kilka dni przed ślubem. W momencie, gdy będziemy go kupować, trzeba się także zastanowić, ile go dokładnie potrzebujemy. Przyjmuje się, że na każdego gościa przypadka pół litra wódki. Wiadomo, że dzieci czy osoby starsze nie będą pić alkoholu, ale jednak część przybyłych na nasze wesele może chcieć spożyć go nieco więcej. Co ważne, jego brak to wysoce niepożądana sytuacja, dlatego warto kupić go trochę więcej.

W przypadku, gdy będziemy jeszcze organizować poprawiny, to należy pomnożyć liczbę gości razy 1,5, aby starczyło alkoholu na dwa dni. Niektóre pary młode mogą chcieć rozdawać butelki w podziękowaniu za przybycie, dlatego to również trzeba wziąć pod uwagę, gdy będziemy planować zakup wódki na wesele. Kilka litrów może zostać poświęcone w czasie oczepin lub w chwili, gdy ktoś zorganizuje bramę w drodze do kościoła lub na salę weselną.

Trzeba również kupić inne alkohole, ponieważ niektórzy mogą woleć trochę słabsze trunki. Dlatego lepiej kupić kilkanaście butelek wina, ale warto również nie zapominać o dobrej whisky. Przecież zależy nam na tym, aby wszyscy goście mieli co pić w czasie imprezy. Raczej warto kupować wódkę w butelkach półlitrowych, ponieważ one najlepiej prezentują się na stole. Ponadto są najwygodniejsze do polewania alkoholu pomiędzy poszczególnymi osobami. Co więcej, w przypadku innych trunków również warto zdecydować się na mniejsze butelki, jeśli istnieje taka możliwość, ze względu na niższą wagę, a większa poręczność.