Największym błędem, jaki może popełnić kucharz, jest niedoprawienie potraw. To właśnie przyprawy sprawiają, że danie można uznać za skończone. Do najistotniejszych zalicza się sól i pieprz. Aby móc łatwo i wygodnie korzystać z soli gruboziarnistej lub pieprzu ziarnistego, należy wyposażyć się w młynek. Jaki młynek do pieprzu i soli wybrać? Dostępne są ręczne i elektryczne modele. Poniżej przedstawimy zalety i wady obu tych rodzajów urządzeń. Oprócz mechanizmu młynka ważny jest też jego wygląd. Należy dopasować go do wystroju swojej kuchni. Dzięki temu przyrząd będzie nie tylko praktyczny, ale również dekoracyjny. W tekście znaleźć możesz kilka ciekawych propozycji młynków do różnych stylów wnętrzarskich.

Ręczny młynek do pieprzu i soli – zalety i wady

Młynki ręczne do pieprzu bywają nazywane manualnymi lub mechanicznymi. Na rynku pojawiły się dużo wcześniej niż nowoczesne modele z napędem elektrycznym. Przez ten czas zostały udoskonalone, aby jeszcze sprawniej mielić przyprawy. Młynek do pieprzu i soli ręczny może mieć wbudowaną funkcję regulowania grubości mielenia. W modelach manualnych ziarna mielone są wyjątkowo wolno, zachowując w ten sposób swój wartościowy aromat. Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest niska cena i brak konieczności wymiany baterii. Nie wymagają też szczególnej konserwacji. Jednak stosowanie takiego przyrządu zmusza do użycia siły, co bywa szczególnie uciążliwe dla kobiet lub dzieci. Kręcenie pokrętłem może być trudniejsze, gdy ziarenko zablokuje się w mechanizmie.

Młynek do pieprzu i soli elektryczny

Młynki kuchenne elektryczne ze względu na posiadany mechanizm można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich są urządzenia żarnowe. W procesie mielenia biorą udział żarna. Proces jest bardzo zbliżony do tego, który zachodzi w manualnych przyrządach. Drugim typem są młynki elektryczne udarowe. Mechanizm wykorzystuje pracę ostrzy, które zamieniają przyprawy w pył. Zaletą młynków na baterię jest wygoda użytkowania. Wystarczy przytrzymać przycisk, aby otrzymać pożądany efekt. Może być to szczególnym ułatwieniem, gdy brakuje nam czasu. Aby obsłużyć młynek do pieprzu i soli elektryczny wystarczy użyć jednej ręki. Drugą w tym czasie można kontrolować pozostałe elementy dania. Wadą takich modeli może być hałas, który generują. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby wymieniać baterię. Na szczęście starczają one na długi czas dzięki temu, że mają mały pobór mocy. Niestety, w porównaniu ze sprzętem manualnym, są zazwyczaj znacznie droższe.

Szeroki asortyment – młynki w różnym stylu

Kiedyś w każdym domu znajdowały się tylko młynki manualne w postaci drewnianej skrzyni z metalowym pokrętłem na górze. Wtedy też nikt nie przejmował się przesadnie wystrojem wnętrz. Przyrządy miały być przede wszystkim praktyczne. Obecnie walory estetyczne odgrywają ważną rolę. Młynek do pieprzu i soli postawiony na blacie kuchennym, jadalnianym stole lub na wyspie może dopełniać całą aranżację. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji młynków dostępnych na stronie https://designforhome.pl/c/35/mlynki-do-soli-i-pieprzu-kuchnia.html, które idealnie wpiszą się w poszczególne style wnętrzarskie.

Nowoczesna kuchnia to stonowane barwy i minimalistyczne formy. Do tego stylu pasuje młynek do pieprzu i soli z kolekcji Cobra firmy Georg Jensen . Wykonany został z niezwykle odpornej, polerowanej stali nierdzewnej. Produkt zachwyca opływowym kształtem. Drugą propozycją jest produkt Stelton NORMAN FOSTER w matowym, ciemnoszarym wykończeniu. Wykonany jest z wytrzymałego nylonu bez BPA i ftalanów. Można mieć pewność, że przetrwa wiele kulinarnych przygód.

Styl klasyczny jest wciąż jednym z popularniejszych. Miękkie tkaniny i naturalne drewno potrafią stworzyć przyjemną atmosferę. Jaki młynek do pieprzu i soli będzie wyglądał dobrze w klasycznej kuchni? Warto zdecydować się na ten wykonany z drewna. Przykładowe modele to Kela KAJA Młynek do Soli lub Pieprzu 30 cm z Drewna Akacji oraz House Doctor WARDHA Dębowy Młynek do Soli i Pieprzu.

Niezwykle popularny styl art deco może być jeszcze barwniejszy za sprawą młynków marki Alessi, na przykład czerwonych wysokich. Glamour z kolei to przepych i elegancja w najlepszym wydaniu. Produkt o nazwie Menu BOTTLE w kolorze złotym z pewnością przyciągnie uwagę. Dostępny jest na stronie sklepu Designforhome.pl.