Kategoria: Zdrowie i uroda

Jak samodzielnie zrobić kosmetyki naturalne?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak zrobić własne kosmetyki? Nie jest to trudne. Wystarczy posiadać odpowiednie składniki i odrobinę chęci, aby móc cieszyć się w pełni naturalnymi produktami, zrobionymi w domowym zaciszu.

Dlaczego warto zdecydować się na zrobienie kosmetyków domowej roboty?

Producenci kosmetyków coraz częściej modyfikują składy swoich produktów i starają się postępować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ekologii, jednak w większości przypadków są to tylko działania marketingowe. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór produktów różnego rodzaju, jednak nie zawsze mamy możliwość zakupu dobrych jakościowo produktów. Zazwyczaj na sklepowych półkach znaleźć można popularne produkty w niskich cenach, których skład pozostawia wiele do życzenia. Kiedy natomiast pojawią się kosmetyki wykonane z dobrych składników, to często ich cena jest bardzo wysoka, a to z kolei sprawia, że nie wszyscy konsumenci mogą sobie na nie pozwolić. Dlatego warto wiedzieć jak zrobić naturalne kosmetyki w domu.

Jakie kosmetyki można zrobić samodzielnie w domu?

Jeśli lubisz naturalne produkty, ale nie możesz pozwolić sobie na ich zakup, to z pewnością chcesz znać odpowiedź na pytanie: jak zrobić domowe kosmetyki? Najłatwiejsze do stworzenia kosmetyki jakie możesz wykonać w domowym zaciszu to produkty do pielęgnacji twarzy, takie jak:

  • Tonik – jeśli Twoja cera jest normalna lub mieszana, to idealnym tonikiem będzie sok ze świeżego ogórka. Jeśli natomiast masz cerę tłustą, to jako toniku możesz użyć rozcieńczonego soku z cytryny lub schłodzonej herbaty rumiankowej.
  • Peeling – wymieszaj garść drobnego cukru trzcinowego lub soli z dowolnym olejem tłoczonym na zimno. Dodatkowo, możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego oraz kilka suszonych płatków kwiatów lub ziół. Należy utrzeć ziarna cukru lub soli w moździerzu, wówczas kosmetyk domowej roboty będzie delikatniejszy dla skóry.
  • W półmisku nad gorącą wodą umieść odrobinę masła shea i dodaj do niego miód. Wszystko dobrze wymieszaj, a następnie wlej masę do czystego naczynia o pojemności 10-15 ml i wstaw do lodówki.

Bardzo łatwym w przygotowaniu naturalnym kosmetykiem domowej roboty jest także szampon. Aby go wykonać, zmiksuj indyjskie orzechy piorące na proszek albo kup gotowy półprodukt, a następnie zalej go małą ilością gorącej wody i odstaw na chwilę. Wystudzony szampon wcieraj delikatnie w skórę głowy i we włosy przy nasadzie.

Czego potrzebujesz, aby stworzyć własne kosmetyki naturalne?

Jeśli lubisz żyć w zgodzie z przyrodą i nie chcesz używać produktów wytwarzanych przez wielkie koncerny kosmetyczne, to koniecznie sprawdź, jak zrobić kosmetyki oraz jakich produktów potrzebujesz, aby rozpocząć pracę. Wykonywanie własnych kosmetyków, to nie tylko świetna zabawa, ale także satysfakcja oraz troska o środowisko. Jak zrobić kosmetyki w domu? Jeśli chcesz stworzyć kosmetyki doskonale dostosowane do potrzeb Twojej skóry czy włosów, zdecyduj się na półprodukty kosmetyczne, które możesz kupić np. na stronie internetowej https://agwiol-natural.pl/surowce-kosmetyczne-i-chemiczne. Ponadto, warto zaopatrzyć się w podstawowe składniki, które zakupisz w każdym sklepie spożywczym, takie jak:

  • Mielone migdały – delikatnie złuszczające naskórek i natłuszczające suchą skórę.
  • Oliwa z oliwek – produkt mający działanie uśmierzające i nawilżające. Dodatkowo, zawiera przeciwutleniacze chroniące skórę przed starzeniem się, dlatego polecana jest zarówno do oczyszczania skóry, jak i do jej nawilżania.
  • Zużyte zmielone ziarna kawy, które mają działanie antybakteryjne, złuszczające i pobudzające, a ponadto znakomicie nadające się do masażu cellulitu.
  • Cukier i sól – to z kolei produkty dobre w każdej postaci, choć najlepiej sięgać po artykuły nierafinowane np.: sól himalajską lub sól z Morza Martwego.
  • Olej kokosowy – produkt o bardzo szerokim zakresie zastosowań, który przechodzi w stan stały w niskiej temperaturze.
  • Masło kakaowe – element wymagający stopienia przed użyciem, jednak jego zastosowanie jest równie szerokie co oleju kokosowego.

Jaki skład powinny mieć naturalne produkty do higieny intymnej?

Większość przedstawicielek płci pięknej zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania przynajmniej jednego produktu przeznaczonego do higieny intymnej. Miejsca intymne są bowiem wrażliwsze niż reszta ciała, dlatego wymagają nieco innego podejścia pielęgnacyjnego. Jeżeli chcesz, aby wybrane przez Ciebie produkty do higieny intymnej były nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne, postaw na produkty naturalne.

Produkty do higieny intymnej – jakich składników w nich poszukiwać?

Jak już zostało wspomniane na wstępie, większość kobiet posiada w swojej łazience przynajmniej jeden produkt do higieny intymnej. Najczęściej jest to pianka lub żel, a coraz częściej są to także kosmetyki naturalne. Sięgając po nie, skład powinien być dla nas kluczowym kryterium, na które zwrócimy uwagę przy wyborze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie od składu danego żelu czy pianki zależy jego skuteczność.

W produktach naturalnych warto poszukiwać przede wszystkim roślinnych wyciągów oraz ekstraktów. Na pewno w żelu do higieny intymnej warto byłoby także odnaleźć dodatek kwasu mlekowego. Przywróci on odpowiednie pH miejsc intymnych i pomoże zapobiegać infekcjom, zarówno grzybiczym, jak i bakteryjnym. Pojawiają się bowiem wtedy, gdy z jakichś względów pH zostało zaburzone.

Produkty do higieny intymnej o naturalnych składach mogą zawierać również łagodzący ekstrakt z rumianku lekarskiego. Wykazuje on działanie przeciwzapalne oraz łagodzące. Wreszcie, w żelach i piankach do higieny intymnej poszukujmy wyciągi z kory dębu. Składnik ten jest w stanie przede wszystkim złagodzić uciążliwy świąd i pieczenie. Działa on delikatnie ściągająco, przez co łagodzi wiele objawów uporczywych i nawracających infekcji intymnych. Nagietek oraz aloes w składzie produktu także są naszymi sprzymierzeńcami w walce o dobrą kondycję miejsc intymnych. Złagodzą podrażnienia, ukoją stany zapalne oraz sprawią, że nasza skóra stanie się przyjemna w dotyku.

Czego unikać w produktach do higieny intymnej?

Powyżej wymieniono składniki, których warto byłoby poszukiwać w naturalnych płynach i żelach do higieny intymnej. Jeśli chcemy zakupić skuteczny płyn do higieny intymnej, dobry skład musi być naszym priorytetem. Warto więc wiedzieć, jakich składników naturalny żel nie powinien zawierać. Przede wszystkim mowa tu o alkoholu etylowym. Niestety, ale składnik ten nadal znajdziemy w wielu preparatach przeznaczonych do pielęgnowania okolic intymnych. Warto byłoby natomiast unikać produktów go zawierających. Przede wszystkim składnik ten ma silne działanie wysuszające. Może więc prowokować przesuszenia skóry oraz zaostrzać je. Wówczas skóra okolic intymnych staje się bardziej narażona na podrażnienia oraz otarcia. Stąd zaś już bardzo krótka droga do infekcji intymnej.

Zwracajmy także uwagę na to, aby wybrany przez nas żel do higieny okolic intymnych nie zawierał substancji z grupy SLS w swoim składzie. To silnie działające detergenty, które mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. Sprawiają one również, że skóra staje się podatna na podrażnienia. Sztuczne barwniki oraz substancje zapachowe także nie są pożądanymi składnikami naturalnych preparatów do pielęgnacji miejsc intymnych. Z dużą dozą ostrożności podchodźmy także do silnych konserwantów.

Płyn do higieny intymnej – dobry skład to taki, który nie uczula

Zawsze pamiętaj także o tym, aby nie sięgać po preparaty zawierające substancje, na które jesteś uczulony. Uczulenia bardzo często powoduje aloes. Oczywiście, jeżeli nie masz alergii na ten składnik, używaj kosmetyków, które go zawierają. Jeśli jednak powoduje on u Ciebie podrażnienia i zaczerwienienie skóry, warto byłoby sprawdzić, czy nie masz na niego uczulenia. Kosmetyki zawierające uczulające nas składniki należy bezwzględnie odstawić.

Niesamowicie istotne jest również to, aby żelu intymnego używać w odpowiedni sposób. Nigdy nie aplikuj nierozcieńczonego wodą żelu na miejsca intymne. Kosmetyk najpierw należy delikatnie spienić w dłoniach, a dopiero potem umyć nim okolice intymne. W ten sposób unikniemy podrażnień.

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén