O wartościach odmienności / Samantha Shannon || Na StosieGdy po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Samanthy Shannon wiedziałam, że jest zdolna do wielkich rzeczy, a jej wyobraźnia nie ma końca. W swoim Czasie Żniw młodziutka autorka stworzyła niespotykany dotąd podział na rasy, wśród których wyróżnia się różnych wróżbitow - od tych posługujących się kartami, przez wróżenie z fusów, na wizjach z wnętrzności zwierząt kończąc. Kontynuowała tę przygodę w Zakonie Mimów, gdzie nawet na moment nie zgubiła się w swoim skomplikowanym świecie. Autorka postanowiła nieco ułatwić czytelnikom zadomowienie się w zawiłych relacjach wróżbitów i Ślepców i postanowiła, niczym J.K. Rowling, pobawić się z nami, mieszając rzeczywistość z fikcją.


O wartościach odmienności to krótki dodatek do tej siedmiotomowej serii, który możemy zakupić tylko i wyłącznie w wersji e-book. Krótki, bo ma zaledwie 50 stron, oczywiste jest więc, że wydanie go w wersji papierowej nie miałoby większego sensu. A dlaczego autorka postanowiła stworzyć coś tak krótkiego? Otóż w Czasie Żniw dowiedzieliśmy się, że na świecie rozpowszechniana jest pewna ulotka napisana przez anonimowego autora, która odkrywa i wyjaśnia wszystkie istniejące rasy istot - siedem kategorii jasnowidzenia, kto jest kim i jakimi rodzajami magii czy też wróżb się posługuje. Samantha więc jest jedynie pośrednikiem i, jak Rowling Baśnie Barda, przekazuje nam tę właśnie ulotkę.

Ulotka ta jest pewnego rodzaju mini encyklopedią. Ze względu na bardzo skomplikowany poziom każdego kolejnego tomu tej serii dobrze jest zaznajomić się ponownie ze słownikiem i co jakiś czas do niego zaglądać. Możemy czasami poczuć się, jakbyśmy czytali naukowy artykuł, bo w takim stylu został wykreowany dodatek. Nie brakuje w nim jednak humoru i sarkastycznego języka tego bohatera, który okaże się być Anonimem. Znajdziemy w nim także wyjaśniające przypisy, które nie są stworzone przez tłumaczy, do czego przywykliśmy, a od twórcy tego przewodnika.

Chociaż to tylko 50 stron, to potwierdzają one, jak bardzo autorka dopracowała cały stworzony przez siebie świat. Każda istota ma tu konkretne umiejętności, konkretną rasę i miejsce w hierarchii, nic nie jest przypadkowe i tworzy nam się wielkie uniwersum, jakie znamy chociażby z wyobraźni Cassandry Clare. O wartościach odmienności nie jest niczym przełomowym, nie jest nawet niczym koniecznym do przeczytania, ale na pewno gratką dla fanów tej serii. I, mimo wszystko, polecam ją przeczytać po tym, jak zapoznacie się już z Czasem Żniw

O wartościach odmienności trafia na stos:
AUTOR MA ŁEB JAK SKLEP

O wartościach odmienności / Samantha Shannon || Na Stosie O wartościach odmienności / Samantha Shannon || Na Stosie Reviewed by Martha Oakiss on niedziela, marca 19, 2017 Rating: 5