Myśląc o narzędziach stolarskich, w pierwszej chwili, przychodzi nam do głowy obraz ołówka w duecie z linijką i poziomica. Jest to niezbędne, jeśli mamy zamiar wykonać nawet najmniejszą pracę związaną z obróbką drewna, bądź metalu. Na równi, z naszymi podstawowymi przyrządami, istnieją takie, które być może nasze oczy już widziały, lecz za nic w świecie nie zapamiętały nazwy. Jednym, z takich narzędzi, z cyklu „kiedyś widziałam/em, ale nie pamiętam”, jest znacznik traserski. Czym jest ten znacznik? – to narzędzie spełniające podobną rolę, do znanego chyba wszystkim wysokościomierza, bądź jak kto woli – suwmiarki. Jest niezbędnym pomocnikiem w codziennej pracy każdego stolarza, zarówno tego „z branży”, jak i tego, który dopiero zaczyna swą przygodę z budowlanką i wszelakim majsterkowaniem. Ów znacznik, to po prostu narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie naciąć drewno i metal. Stanowi on swego rodzaju linijkę, wyznaczającą odległości i linie na wszelakich drewnianych i metalowych powierzchniach, dzięki którym możemy, przy pomocy piły, bądź dłuta wykonać odpowiednie nacięcie, bądź też przeciąć materiał wedle potrzeb.

Jak wygląda znacznik traserski?

Na budowę znacznika składają się zazwyczaj jedna, bądź też dwie listewki zawierające milimetrową podziałkę, wyznaczającą szczegółowo odległości. Na końcu listewek przymocowany jest rysik, którego zadaniem jest szczegółowe zaznaczenie potrzebnej nam odległości. Oprócz tego znacznik traserski ma jeszcze jedną funkcję, która ułatwi pracę nawet największemu laikowi. Pomoże nam szczegółowo odtworzyć potrzebny kształt i przenieść go na materiał, który aktualnie obrabiamy. 

Kiedy należy używać ryśnika?

Ryśnika, bo tak możemy zamiennie i potocznie nazywać ten znacznik, używa się, aby wyznaczyć szczegółowo miejsce wykonania rysunków traserskich. Cały proces, związany z używaniem znacznika traserskiego, nazywany jest trasowaniem. Jest to nic innego, jak wytyczanie linii na powierzchni materiału (drewno, bądź metal), lub mówiąc prościej tworzenie otworów i wycinanie pożądanych kształtów. Znacznika traserskiego użyjemy więc w momencie, gdy chcemy wyciąć otwór, bądź wzór w materiale, który właśnie obrabiamy. 

Jak wybrać odpowiedni znacznik?

W zależności od tego, do czego konkretnie chcemy użyć znacznik traserski, możemy wyodrębnić jego cztery najważniejsze rodzaje;

1. Noże – należy używać ich w duecie z liniałami. Są łatwe w użyciu, gdyż można zastosować je praktycznie w każdym miejscu naszej płaszczyzny.

2. Rysaki stolarskie – klasyczne przyrządy z nożykiem lub igłą. Powinny być użyte w niewielkim oddaleniu od krawędzi naszej płaszczyzny. Dodatkowo mogą wyznaczyć linie równoległe, oraz przenieść wymiary ze szkicu na płaszczyznę.

3. Szydła – podobnie jak noże, mogą zostać użyte w dowolnym miejscu na naszej płaszczyźnie, pod warunkiem jednoczesnego użycia liniałów. Idealnie sprawdzą się do wycinania małych szczegółów i elementów.

4. Ołówki – znane niemal każdemu, najbardziej popularne narzędzia do trasowania. Mają obszerne zastosowanie, jednak należy pamiętać, iż nie są zbyt precyzyjne i dokładne.

Gdzie kupić znacznik traserski?

Kiedy już szczegółowo dowiedzieliśmy się, co to jest ten znacznik traserski, zastanówmy się, gdzie najprościej możemy go zakupić? – Otóż pierwszym (i odpowiednim) wyborem, jaki nasuwa mi się na myśli są sklepy budowlane. Popularne w dzisiejszych czasach sieciówki zajmujące się sprzętem „roboczym”, mają w swych ofertach szeroką gamę znaczników treserskich. Dodatkowym atutem jest obecność obsługi, która pomoże nam w wyborze odpowiedniego znacznika, w zależności od tego, co chcemy przy jego pomocy uczynić i stworzyć. Oczywiście, należy mieć na uwadze również nasze własne zdolności, aby dobrać znacznik treserski tak, żeby z nami współpracował i pozwolił uzyskać zamierzone wcześniej efekty końcowe. Nie są to narzędzia wielkich gabarytów, także bez obaw, możemy udać się po nie, nawet jeśli nie mamy własnego środka transportu – podróż komunikacją miejską, bądź nawet spacer do pobliskiego sklepu budowlanego w zupełności wystarczy, aby wrócić do domu ze znacznikiem traserskim w ręce.