Będąc kierowcą, na pewno chociaż razy w życiu zdarzyła Ci się jakaś awaria. W takiej sytuacji wiele osób korzysta z popularnych ubezpieczeń assistance. Mają one na celu przede wszystkim pomóc w rozwiązaniu problemów, jakie właściciele aut mogą napotkać w ruchu drogowym. Do jednych z najczęściej występujących należy awaria ogumienia.

Podstawowe ubezpieczenia

Ubezpieczenie assistance posiada w swojej ofercie usługę wymiany opon, jednak należy pamiętać, że choć coraz więcej osób z niego korzysta, to ciągle jest to ubezpieczenie dobrowolne i każdy kierowca powinien posiadać podstawową wiedzę na temat zmiany koła w aucie i umieć zastosować ją w praktyce. To uchroni go przed dodatkowym stresem i zaoszczędzi czas na wezwanie pomocy. Jak każdemu dobrze wiadomo, opony są jedną z części samochodu, która jest bardzo często narażona na wszelkie usterki i awarie. Niestety nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała droga, po której się jedzie, czy będzie na każdym etapie równa, czy wręcz przeciwnie. Do tego dochodzi jeszcze obciążenie pojazdu sporym bagażem, przeszkody i często niespokojna jazda. Te czynniki mogą wpłynąć na awarię ogumienia, a tym samym uniemożliwiają dalszą jazdę. Na szczęście samodzielna zmiana koła w aucie nie jest tak trudna, jak by się mogło wydawać. Należy postawić sprawę jasno – nie jest to czynność, którą wykonuje się codziennie, więc aby zaoszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnego stresu, trzeba zapoznać się z kilkoma ważnymi poradami, które ułatwią cały proces i pozwolą jechać dalej.

Jak rozpoznać, że złapało się gumę w samochodzie?

Każdy kierowca samochodu musi liczyć się z faktem, że prędzej czy później przydarzy mu się awaria ogumienia. Złapanie przysłowiowego kapcia i poradzenie sobie z nim to nic przyjemnego. Jednak najgorszy jest brak świadomości, który może doprowadzić do o wiele poważniejszej usterki. Do najczęściej wymienianych objawów złapania gumy należą: samochód w bardzo charakterystyczny sposób zaczyna lekko skręcać w jedną stronę, auto przestaje współpracować z kierowcą, a także można usłyszeć dudniący dźwięk. To wszystko powinno dać kierowcy do myślenia. Czasami przebita opona daje jeszcze możliwość jazdy przez krótki dystans, jednak nie należy ryzykować i powinno się jak najszybciej znaleźć jakieś bezpieczne miejsce, w którym będzie można spokojnie zmienić koło.

Jak należy postępować podczas zmiany koła w aucie?

Gdy już znajdzie się spokojne miejsce, w którym będzie można dokonać wymiany koła, należy pamiętać, że trzeba dotrzeć do niego w bardzo spokojny sposób. Nie można wykonywać żadnych agresywnych manewrów i ostro hamować. Powinieneś zacząć od zredukowania prędkości i ustawić samochód w dogodnej pozycji, która umożliwi Ci przystąpienie do pracy. Po zatrzymaniu auta trzeba postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy włączyć światła awaryjne, a następnie wystawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od samochodu, która w zależności od tego, czy jest to teren zabudowany, niezabudowany, droga ekspresowa lub autostrada, jest inna. Warto też pamiętać, że nie tylko auto powinno być widoczne dla innych samochodów, ale też sam kierowca. W tym celu powinien założyć kamizelkę odblaskową. Następnym krokiem jest, w miarę możliwości zmniejszenie wagi auta, poprzez wypakowanie najcięższych rzeczy. Następnie można przystąpić do wymiany, a w tym pomogą Ci części i akcesoria samochodowe. Jednym z najważniejszych jest oczywiście koło zapasowe. Po przygotowaniu najpotrzebniejszych rzeczy, zaciągnij hamulec ręczny i wrzuć bieg pierwszy lub wsteczny.

Zmiana koła w aucie

Pierwszym krokiem jest poluzowanie śruby w feldze, które będzie łatwiejsze gdy klucz będzie posiadał przedłużenie, jeśli go jednak nie ma, zawsze można mocno nacisnąć na niego nogą. Następnie pod samochód należy położyć podnośnik, który podniesie samochód o kilka centymetrów. Gdy jest już na wystarczającej wysokości, można ściągnąć koło i przystąpić do zakładania nowego. Kiedy auto wciąż jest podniesione, należy założyć śruby i delikatnie je dokręcić, następnie podczas powolnego opuszczania auta, dokręcić je mocniej.