Kiedy zastanawiamy się, jaka nocna lampka do sypialni będzie najlepsza, musimy zdecydować, jakimi kryteriami chcemy się kierować. Głównym kryterium powinno być przeznaczenie lampki nocnej.

Kto lubi czytać przed snem?

Wiele osób lubi czytać w sypialni. W takim wypadku najlepsza będzie lampka na długim ramieniu, którą można postawić lub zamontować na stoliku nocnym. Regulowane ramię pozwoli dobrze oświetlić czytany tekst. Ważne jest, by do takiej lampki dobrać odpowiednią żarówkę. Powinna dawać jasne, ale nie oślepiające światło.

Lampka zdobi

Nie każdy jednak lubi lub chce czytać przed snem. W takiej sytuacji najlepszym kryterium będzie kryterium estetyczne. Lampka nocna do sypialni wyznaczać może styl, w którym urządzone jest pomieszczenie. Dlatego jej wyborowi powinniśmy poświęcić więcej uwagi.

Wiele osób wybiera do sypialni małe lampki. Ustawione na stoliku nocnym wprowadzają do sypialni przytulny nastrój. Nocna lampka do sypialni wykonana może być z wielu różnych materiałów. Już od dłuższego czasu w modzie są nowoczesne modele wykonane z metalu lub plastiku. Wciąż jednak jest wielu zwolenników lamp wykonanych z bardziej tradycyjnych materiałów.

Jak więc dobrać lampkę nocną tak, by podkreślała styl pomieszczenia?

W stylu rustykalnym

Dla osób lubiących styl rustykalny świetnym wyborem będzie lampka rattanowa. Można do niej dobrać haftowane zasłonki do okien, a także na przykład tapicerowany fotel w kwiaty czy mięsistą kapę na łóżko w kwiatowy wzór. Oczywiście świetnie będą także pasować mniejsze elementy, takie jak rattanowe czy wiklinowe koszyczki.

Styl boho

Lampka rattanowa świetnie będzie wyglądać również w sypialni w stylu boho. Można ja połączyć z innymi elementami wystroju wykonanymi również z rattanu, na przykład takimi jak etażerka lub duży kosz z pokrywą, w którym trzymać można koce. Rattan świetnie komponuje się z wikliną, a rattanowa lampka znakomicie uzupełni wystrój pełen kolorowych poduszek, lampionów czy wietrznych, bambusowych dzwonków. Prócz lampki z rattanu do sypialni w stylu boho dobrać można również lampkę wykonaną na przykład z drobnych kryształów lub z kloszem plecionym metodą makramy.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny kojarzy się z gładkimi powierzchniami i prostymi formami. Nie znaczy to jednak, że wszystkie elementy wystroju muszą ściśle pasować do jednego stylu. Styl przełamany elementem z innej estetyki będzie bardziej interesujący. Łączenie różnych stylów wymaga umiejętności i świeżego oka. I właśnie lampka nocna do sypialni może być tym elementem, który przełamuje styl. Wśród prostych, geometrycznych mebli w stonowanych kolorach świetnie będzie wyglądała lampka ze staroświeckim, porcelanowym kloszem. Do pomieszczenia o nowoczesnym wystroju dobrym wyborem będzie również lampka nocna do sypialni w stylu etnicznym.

Nie tylko na stoliku nocnym

W przypadku sypialni najbardziej intuicyjnym wyborem jest wybór małej lampki stojącej na stoliku nocnym. Praktyczność tego rozwiązania polega oczywiście na tym, że można ją wyłączyć leżąc już w łóżku. Jednak wystrój sypialni uzupełnić można również o lampki stojące w innych miejscach. Mogą to być lampki identyczne lub różniące się od siebie, ale podobne w stylu. Małą lampkę, podobną do tej z nocnego stolika postawić można na parapecie lub na toaletce. Toaletka sama w sobie będąc bardzo stylowym meblem, uzupełniona o lampkę nada ton całemu pomieszczeniu. Czasem sypialnia jest bardzo duża, wtedy oprócz małych lampek można w niej umieścić również dużą, stojącą lampę.

Jak dobrać żarówkę?

Kiedy już wybierzemy lampkę do sypialni, poświęćmy trochę czasu na wybór odpowiedniej żarówki. Żarówkę należy dobrać nie tylko według mocy, tak by dawała dokładnie takie światło, jakiego potrzebujemy. Należy także dobrać ją do materiału i budowy klosza. Jeżeli lampka jest z plastiku, żarówka nie może mocno się nagrzewać. Bezpieczeństwo w sypialni jest bardzo ważną kwestią. Z kolei klosz wykonany z plecionego lub grubego materiału będzie tłumił światło. Te wszystkie aspekty należy wziąć pod uwagę.