Pistolet lakierniczy to urządzenie najczęściej wykorzystywane w zakładach lakierniczych, ale nie tylko. Często używany jest także w celach prywatnych, np. w przydomowych warsztatach. Popularność tego narzędzia wynika przede wszystkim z tego, iż pozwala ono na szybkie i efektywne pomalowanie różnego rodzaju powierzchni. Co ważne, zastosowanie pistoletu lakierniczego umożliwia zachowanie równej powłoki. Nie bez znaczenia będzie także to, że urządzenie prosto się obsługuje. Wybór pistoletów lakierniczych jest bardzo szeroki. Ważne zatem, aby wiedzieć, czym kierować się przy zakupie konkretnego modelu. Tym bardziej że pistolet zawsze dostosowany powinien być do konkretnych czynności.

Zasada działania pistoletu lakierniczego

Jak wspomniano, pistolety lakiernicze to urządzenia dość proste w obsłudze. Działanie tego sprzętu polega na rozpyleniu powłoki pod wpływem niewielkiego ciśnienia. Lakier ma formę bardzo drobnych kropel. Pistolet lakierniczy cechuje się dość specyficzną konstrukcją. Umożliwia ona bardzo równomierne osadzanie się lakieru na malowanej powierzchni. Dlatego też tak często korzysta się właśnie z tego urządzenia.

Jaki wybrać pistolet lakierniczy?

Na rynku dostępne są różne pistolety lakiernicze. Przy wyborze konkretnego modelu pamiętać trzeba, że zawsze musi być dopasowany do konkretnych zadań. Pod tym kątem urządzenia podzielić można na dwa rodzaje. Mowa tu o pistoletach typu HVLP oraz pistoletach typu HP. Ten pierwszy jest  modelem niskociśnieniowym. Posiada dyszę, w której znajduje się duża ilość otworów. Dzięki temu podczas użytkowania ciśnienie efektywnie spada przy jednoczesnym wzroście ilości natryskiwanego lakieru. Pistolet typu HP to z kolei model wysokociśnieniowy. W tym przypadku dysza posiada jeden mały otwór, przez który niewielka ilość lakieru wytryskiwana jest pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Niezależnie od wyboru konkretnego modelu pistoletu, ważne jest, aby było to urządzenie wysokiej jakości. Cechuje się trwałością i wytrzymałością. Takie produkty posiada w swojej ofercie m.in. sklep ekemichal.pl. Wybierając pistolet lakierniczy, pamiętać trzeba, aby był dopasowany do zbiornika. Większy pojemnik zastosowany powinien być do modelu HVLP. Z kolei mniejszy zbiornik pasować będzie do HP. Warto wiedzieć, że na rynku dostępny jest także pistolet lakierniczy elektryczny. Korzysta się z niego zdecydowanie łatwiej w porównaniu z wariantami HVLP i HP. Jego wydajność nie jest jednak tak duża. Jeśli ktoś zastanawia się, jaki pistolet lakierniczy dla amatora byłby najlepszym rozwiązaniem, to polecić można właśnie typ elektryczny.

Rodzaj zbiornika w pistolecie lakierniczym

Jak już wspomniano, w pistoletach lakierniczych stosowane mogą być dwa rodzaje pojemników – zbiornik dolny oraz zbiornik góry. Większą pojemność posiada pierwszy wariant. Stosuje się go do malowania większych powierzchni. W związku z tym, że duży pojemnik znajduje się na dole pistoletu, to jego użytkowanie jest wygodne. Odwrotnie będzie w przypadku zbiornika górnego. Ten posiada znacznie mniejszą pojemność. Dlatego też pistolet z takim wkładem stosuje się do malowania małych powierzchni. Efektywnie można nim malować nawet najmniejsze detale. W związku z tym często określa się go jako profesjonalny pistolet lakierniczy.

Dysza do pistoletu lakierniczego

Niezależnie od tego, czy posiada się duży czy mały pistolet lakierniczy, to bardzo ważnym elementem jest dysza. Ważne, aby była właściwie dopasowana do powierzchni, która ma być malowana oraz do materiału. Zanim zatem rozpocznie się proces oprysku, koniecznie należy zapoznać się z charakterystyką powierzchni. Nawet jeśli posiada się naprawdę dobry pistolet lakierniczy, ale nie dopasuje się odpowiednio dyszy, to efekty malowania mogą nie być zadowalające.