Od czasu wprowadzenia na rynek kilka lat temu Xiaomi zaimponowało hybrydowymi robotami odkurzająco-mopującymi, które działają na równi z największymi markami w tej kategorii. Roborock S5 Max to jedna z najnowszych i najbardziej rozbudowanych ofert Xiaomi.
Konwencja nazewnictwa sugeruje, że S5 Max jest następcą Roborocka S5. Niektóre nowe funkcje przewyższają jednak nawet topowy model S6. Najważniejszym elementem jest elektryczny zbiornik na wodę o większej pojemności. Funkcja mopa robota staje się coraz bardziej wyrafinowana w każdym modelu. Podczas gdy S5 nie dawał użytkownikowi żadnej kontroli nad tym, ile było dozowanej wody podczas każdego zmywania, S6 dodał prosty przełącznik, który pozwala wybrać, jaka ilość wody ma zwilżyć szmatkę. Xiaomi S5 Max w pełni integruje mopowanie z innymi zaawansowanymi funkcjami robota i umożliwia bardziej precyzyjne zarządzanie wodą w aplikacji towarzyszącej Mi Home. Urządzenie dodaje również selektywne sprzątanie przestrzeni, funkcję dostępną wcześniej tylko w S6.
Poza tymi ulepszeniami Roborock S5 Max przenosi większość funkcji i cech projektowych z wcześniejszych modeli. Obejmuje to mapowanie LiDAR, ssanie 2000 Pa, czyszczenie strefy oraz sterowanie głosowe Alexa i Google Assistant. Cena urządzenia waha się w granicach 1700–1800 złotych.

Konfiguracja i użytkowanie

S5 Max jest dostarczany ze wszystkimi zmontowanymi szczotkami, więc pozostaje Ci tylko ustawić stację ładującą. Roborock zachwala „całkowite odcięcie wody” S5 Max, co oznacza, że nie powinna ona kapać, gdy jest zadokowany, dzięki czemu można utrzymać moduł mopa napełniony i gotowy do pracy. Niemniej jednak zawiera plastikową tacę zbierającą wilgoć, na której można ustawić robota podczas ładowania. Jak zauważono w recenzji Burnpc, pojemność zbiornika na wodę wystarcza na duże powierzchnie podłogi. Według Roborocka pojemność została podwojona do 280 ml, co wystarczy do wyczyszczenia około 185 metrów kwadratowych.
Po skonfigurowaniu wszystkiego musisz pobrać aplikację Mi Home i utworzyć lub zalogować się na swoje konto. Moc ssania można określić w pięciu poziomach, natomiast ilość dozowanej wody przy mopie w czterech, w tym całkowicie na sucho.  Model jest gotowy do testów w mniej niż 10 minut.
Spodziewaj się, że pierwsze sprzątanie będzie najdłuższe i najmniej wydajne, ponieważ robot będzie uczył się układu pomieszczenia i je mapował. Po zakończeniu aplikacja wyświetla obszar pokonywany przez urządzenie i ścieżkę, którą przez niego przeszedł. Późniejsze sprzątanie, gdy robot lepiej poznaje teren, staje się inteligentniejsze i krótsze.
Z biegiem czasu robot był w stanie wyczyścić cały obszar w ciągu około 30 minut na jednym ładowaniu, o ile korzystałem ze „zrównoważonego trybu czyszczenia”. Eksperymentowałem z wyższym ssaniem, ale to szybciej wyczerpało baterię, co wymagało ponownego zadokowania S5 Max co najmniej raz i wydłużenia czasu czyszczenia. Naprawdę potrzebowałem jednak tylko dodatkowej mocy w salonie wyłożonym wykładziną. Urządzenie było w stanie samodzielnie wykryć dywan i zwiększyć siłę ssania.

Okazało się, że wyniki mopowania były co najmniej tak dobre jak w przypadku Roborock S6. Moja podłoga w kuchni została równo wyczyszczona, pozostawiając kilka smug, a nacisk był wystarczający, aby usunąć nawet niektóre plamy. Nie eliminuje to całkowicie potrzeby mopowania, ale powinno zmniejszyć częstotliwość, z jaką należy to robić.
Chociaż czułem się komfortowo, pozwalając S5 Max czyścić bez większego nadzoru, gdy poruszałem się w pobliżu, wykonując inne czynności, aplikacja pozwalała mi na większą lub mniejszą kontrolę. W menu ustawień znajduje się wirtualny pilot, którego możesz użyć do ręcznego kierowania czyszczeniem robota. Oprogramowanie oferuje również opcję planowania czyszczenia, która pozwala ustawić godzinę rozpoczęcia i tryb oraz zastosować je dla poszczególnych dni tygodnia. Aplikacja Mi Home przechowuje również pełną historię czyszczenia; śledzi żywotność szczotek, filtra i innych materiałów eksploatacyjnych oraz pozwala na udostępnianie robota innym użytkownikom w Twoim gospodarstwie domowym.

Werdykt

Hybryda robota odkurzająco-mopującego Xiaomi staje się coraz lepsza z każdą nową wersją. Co potwierdzają opinie o Xiaomi S5 Max, przemyślane aktualizacje funkcji i ulepszenia wydajności sprawiają, że ten produkt jest jak dotąd jednym z najlepszych.  Nie jest idealny, ale postęp sprawia, że skuteczność czyszczenia powierzchni i osadzonego na niej brudu jest doskonała.