Zabawa pomaga dzieciom w odpowiedni sposób się rozwijać. Już od pierwszych miesięcy życia warto wprowadzać do ich życia zabawki, które pomogą im stymulować odpowiednie zmysły, wpływające na ich rozwój. Jakie zabawki dla niemowląt będą najlepsze? Na co zwracać uwagę przy wyborze takich produktów?

Edukacyjne zabawki dla niemowląt

Wydawać by się mogło, że dziecko w pierwszych dniach życia tylko śpi i je, a czasem załatwi swoje potrzeby w pieluszkę. Tak jest, o ile nie będziemy mu serwować innych bodźców, dzięki czemu maluch zacznie dostrzegać to, że dookoła niego jest też inny świat. Przydadzą się edukacyjne zabawki dla niemowląt, które korzystnie wpływają koordynację ruchowo-wzrokową. Wielu specjalistów przyznaje, że tego rodzaju produkty stymulują wszystkie zmysły, wzbogacając motorykę małą percepcję przestrzeni i głębi. Pamiętajmy o tym, żeby wybierać takie zabawki, gdzie zaangażowanie dziecka będzie większe. Sklep z zabawkami dla dzieci na pewno oferuje wiele nowoczesnych gadżetów, ale jakie wybrać, aby pociecha rozwijała się w prawidłowy sposób? Jakie zabawki dla 2-miesięcznych niemowląt w takim razie powinno się wybierać, aby wiedzieć, że dobrze się dba o jego rozwój?

Jakie zabawki dla niemowląt?

Młodzi rodzice, którzy mają do czynienia ze swoim pierwszym dzieckiem, nierzadko nie są w stanie ocenić na pierwszy rzut oka, w co dziecko lubi się bawić. Jednak jednego możemy być pewni – taki maluch na pewno nie będzie doceniał zabawek dostosowanych do starszaków. Dorośli muszą wybrać coś takiego, co korzystnie wpłynie na rozwój maluszka, jak również pozwoli wesoło spędzić czas z dzieckiem. Niektóre dzieci, które mają już po kilka miesięcy, mogą mieć już swoje ulubione zabawki, aczkolwiek ich gusta z czasem będą się zmieniać. Ale co zrobić z dzieckiem, które dopiero co się narodziło? Czy i jemu należy się również porcja zabawy, kiedy tak dużo śpi? Oczywiście, że tak. Dzisiaj sklep z zabawkami dla niemowląt oferuje bogaty asortyment, dzięki czemu nikt nie będzie miał problemu z tym, aby dobrać odpowiednie zabawki dla niemowląt.

Bezpieczne zabawki dla niemowląt

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych zabawek dla maluchów, należy uświadomić sobie jedną, ważną rzecz. Jakie powinny być zabawki dla niemowląt, które skończyły 2 miesiąc? Przede wszystkim bezpieczne! Zawsze należy sprawdzić, czy zostały one w odpowiedni sposób dopuszczone do użytku i posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie obserwować, jak dziecko się bawi.

To jakie zabawki dla niemowląt wybierać? Numer jeden to książeczki! Może dziecko od razu nie stanie się ich wielkim miłośnikiem, ale czytanie jednej, dwóch stron dziennie sprawi, że maluch już od maleńkości będzie znał ich wartość, a do tego będzie w otoczeniu tego, co zna najlepiej – głosów swoich rodziców, które brzmią spokojnie i dają komfort. Po książeczki można sięgać już w pierwszym miesiącu życia. Do tego należy dzieciom takie książeczki pokazywać, a tutaj sprawdzą się najlepiej książeczki kontrastowe, które mają wyłącznie białe i czarne barwy. Z czasem maluch zacznie coraz większą uwagę zwracać na to, co mama lub tata mu pokazują. Warto bowiem podkreślić, że dziecko kolory uczy się rozróżniać najwcześniej po skończeniu 3 miesiąca życia. Jego rozwój warto więc stymulować głównie dźwiękiem – swoim własnym głosem.

Poznawanie poprzez zmysły

Słuch to jeden z najbardziej wyostrzonych zmysłów u dziecka, dlatego potrafi ono długi czas wpatrywać się w pozytywkę, którą ma przy sobie. Rodzice wybierają specjalne karuzele z pozytywkami, które korzystnie wpływają na rozwój takiego malucha. Dziecko na początku będzie tylko patrzeć, ale z czasem zacznie wyciągać również rączki do pozytywki, ponieważ tak mocno będzie zaciekawione odgłosami dochodzącymi do niego.

Dotyk to także bardzo ważna sprawa, dlatego z czasem będzie trzeba niemowlęciu dostarczyć zabawki, które będzie mogło miętosić i mocno ściskać. Co wiecej, jeżeli takie zabawki będą wydawały jakieś dźwięki, to rodzic może mieć pewność, że niemowlę będzie umieć się samodzielnie bawić przez długi czas. Różnego rodzaju grzechotki to absolutna konieczność, jak również gryzaki, które dziecko będzie próbowało włożyć do buzi – w szczególności, kiedy nadejdzie okres ząbkowania.