Każdy właściciel samochodu dba, aby jego pojazd był zawsze sprawny, zatankowany i czysty. Przyczynia się to do zwiększenia komfortu podróżowania, tak na małe, jak i na większe odległości. Każdy samochód posiada w swoim wnętrzu dywaniki – zwykle gumowe lub welurowe. Wymagają one regularnej pielęgnacji, ponieważ zbierają wszelkie zanieczyszczenia z butów oraz chłoną różne zapachy. W jaki sposób zadbać o czystość welurowych dywaników samochodowych?

Co zrobić przed wyczyszczeniem dywaników welurowych?

Na samym początku warto zaznaczyć, że dywaniki są elementem samochodu wyjątkowo narażonym na brudzenie się. Wystarczy wejść do auta po spacerze czy załatwianiu spraw na mieście, a już powstają plamy z piasku, błota, deszczu. Zaleca się regularne czyszczenie dywaników welurowych. W okresie wiosenno-letnim powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu, zaś jesienią i zimą – znacznie częściej, nawet co kilka dni. Jednocześnie dywaniki warto wyjmować i trzepać po każdej jeździe, gdy nagromadzi się na nich piach czy pył. 

Czyszczenie dywaników samochodowych – bez względu na tworzywo, z których je wykonano – należy rozpocząć od posprzątania wnętrza pojazdu. Na nic zda się czyszczenie dywanika, jeśli w krótkim czasie osiądzie na nim ponownie pył lub nagromadzą się zanieczyszczenia z innych części auta. Należy pozbierać luźno leżące przedmioty, wytrzeć kurz oraz umyć plastikowe czy gumowe elementy. Jeszcze zanim przystąpi się do właściwego czyszczenia dywanika welurowego, należy wyjąć go z samochodu i dokładnie wytrzepać energicznymi ruchami. Jednocześnie dobrą opcją jest odkurzenie go. Po pozbyciu się piasku, kamyczków i luźnych zanieczyszczeń, można przejść do czyszczenia.

W jaki sposób czyścić welurowy dywanik samochodowy?

Welurowe dywaniki samochodowe wymagają nieco bardziej zaawansowanej pielęgnacji niż dywaniki gumowe. Konieczne staje się użycie czyszczących środków chemicznych, które są dostępne do użycia na mokro lub na sucho. W pierwszym wypadku należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu dywanika przed ponownym włożeniem go do samochodu. W innym razie możemy przyczynić się do rozwoju pleśni lub nieprzyjemnego zapachu. Właśnie z tego względu na czyszczenie welurowych dywaników warto wybrać słoneczny, pogodny dzień. 

Wybór chemicznych środków czyszczących jest już kwestią indywidualną – często wybiera się pianki myjące, spraye oraz płyny do tapicerki samochodowej. Warto zdecydować się na preparat, który posłuży do czyszczenia również innych elementów pojazdu. Lepszej jakości produkty posiadają właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy, np. dymu tytoniowego czy zwierząt. To ważna cecha środków czyszczących, ponieważ dywaniki welurowe są szczególnie wrażliwe na chłonięcie zapachów. Także tych przenoszonych na obuwiu. 

Kolejną opcją na czyszczenie welurowych dywaników, a także na pozbycie się z nich przykrych zapachów, jest skorzystanie z odkurzacza z filtrem wodnym. Można nim oczyścić nie tylko same dywaniki, ale również przestrzeń pod nimi. Czynność zaleca się wykonywać przynajmniej raz w miesiącu (w zależności od potrzeb – częściej). Zawsze warto wozić w samochodzie specjalną szczotkę do czyszczenia dywaników, którą można usuwać bieżące zanieczyszczenia lub stosować do czyszczenia na sucho z użyciem środków chemicznych. 

Dlaczego warto dbać o dywaniki samochodowe?

Gumowe dywaniki samochodowe są łatwiejsze w czyszczeniu, jednak bez względu na tworzywo wykonania, każdy dywanik powinien być utrzymywany w stałej czystości. To ważne, ponieważ brudne, brzydko pachnące dywaniki znacznie obniżają jakość jazdy, zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Gromadzą one wilgoć i zanieczyszczenia, które przenosimy na butach każdego dnia. W deszczowe dni na podeszwach butów wnosimy do samochodu błoto, resztki liści czy trawę. Pozostawione przez dłuższy czas spowodowałyby gnicie i rozwój szkodliwych grzybów, które nie tylko brzydko pachną, ale i wpływają negatywnie na stan zdrowia. 

Podsumowując, regularne czyszczenie dywaników samochodowych przedłuża ich wytrzymałość i trwałość. Dzięki pielęgnacji posłużą właścicielowi przez wiele lat.