Małe dziecko zaskakuje swoich rodziców ciągłym rozwojem – zmiany, które zachodzą w małych człowieku niewątpliwie są powodem do dumy rodzicieli, ale i również nierzadko kłopotem. Niektóre z funkcji ewoluujących w dziecku, będących niezbędnym procesem do jego prawidłowego rozwoju, muszą być stale kontrolowane przez rodziców. W przeciwnym razie niedopatrzenie może mieć przykre konsekwencje, które rzutować będą na pojawieniu się różnych schorzeniach czy konieczności długiej rehabilitacji.

Tak jest w przypadku etapu stawiania przez dziecko pierwszych kroków – proces ten bowiem powinien być wspierany przez specjalne buciki profilaktyczne, które zapobiegają często pojawiającym się deformacjom stóp czy wadom postawy oraz stanowią właściwą podporę i pomoc w nauce chodzenia.

Co to buty profilaktyczne?

Buty profilaktyczne często mylone są z obuwiem ortopedycznym. O ile te ostatnie kierowane są do dzieci posiadające już konkretne wady stóp, o tyle te pierwsze stanowią niezbędny element wyposażenia malucha stawiającego pierwsze kroki. Buciki profilaktyczne często zamiennie nazywa się obuwiem zdrowotnym – pomagają one stopom prawidłowo rozwijać się, zapobiegać powstawaniu ewentualnych wad oraz zapewnić wsparcie prawidłowego ich kształtowania.

W bucikach profilaktycznych dodatkowo znajduje się miejsce na specjalne wkładki ortopedyczne, które są zalecane przez lekarza ortopedę w celu korygowania delikatnych zmian zdeformowanej stopy. Wizualna konstrukcja tych butów nie wyróżnia się tak naprawdę niczym na tle normalnego obuwia dziecięcego – modele te są tak samo kolorowe oraz różnorodne, jak i ich nieprofilaktyczna konkurencja.

Jednak obuwie profilaktyczne cechują funkcje wewnętrzne, które nie są zauważalne na pierwszy rzut oka. Należeć do nich będą między innymi regulowane zapięcia pomagające dostosować buty do kształtu stopy czy usztywniana tylna część pomocna w utrzymaniu pięty w prawidłowej pozycji. Są to funkcje niezbędne do utrzymania stopy zdrowej i odpowiednio rozwijającej się.

Buty profilaktyczne – co jeszcze w środku?

Obuwia profilaktyczne dla dzieci prócz specjalnych zapięć i wzmocnionej podeszwy posiadają także specjalne wkładki z wybrzuszeniami pomocnymi w dobrym kształtowaniu się stopy. Niektóre z modeli posiadają jeszcze szereg innych cech, które mają zapewnić nie tylko prawidłowy rozwój małej stopy, ale również wygodę, komfort użytkowania i oddychanie skóry. Czym jeszcze winny charakteryzować się odpowiednie buty profilaktyczne dla dzieci?

  • Odpowiednio wyprofilowane wnętrze. Ta cecha nie tylko zapewnia komfort małej stopie, ale jest stworzona również na wypadek założenia do obuwia odpowiednich wkładek ortopedycznych, często zalecanych przez lekarza rodzinnego.
  • Odpowiednie usztywnienie pięty. Prócz właściwego wyprofilowania i niewyróżniającej się zewnętrznej konstrukcji istotne w obuwiu profilaktycznym będzie zastosowanie właściwego usztywnienia pięty. Jak wiadomo, dzięki jej właściwemu podtrzymaniu stopa utrzymuje się w odpowiedniej pozycji i nie ucieka w inne strony. Dodatkowo dobrze, by zdrowotne obuwie dla najmłodszych posiadało trochę wyższa cholewkę, która zabezpieczy przed zwichnięciem kostki czy innymi niepotrzebnymi urazami.
  • Odpowiednie, regulowane paski z zapięciami. Wybór właściwego obuwia nie powinien jednak zakończyć się tylko i wyłącznie na znalezieniu modelu z usztywnieniem pięty i wyprofilowanego wnętrza. Bardzo przydatną funkcją, w którą wyposażone są te akcesoria do chodzenia, będą trzy paski z zapięciami umożliwiające regulację. Funkcja ta nie tylko dopasuje buta do stopy każdego dziecka, ale i umożliwi otwieranie cholewki, która pozwoli dziecku na swobodne włożenie nogi do środka.

Buty profilaktyczne – cena

Cena butów profilaktycznych dla najmłodszych z reguły nie różni się wiele od markowej pary nieposiadającej zdrowotnych funkcji, przystępne cenowo buty oferuje https://danielki.sklep.pl/kategoria/buty-profilaktyczne-dla-chlopcow. Mając na uwadze prawidłowy rozwój dziecka i inwestycję w jego zdrowie, warto wybrać takie obuwie profilaktyczne, które będzie posiadało wszystkie z trzech właściwości wymienionych powyżej.