Użytkownicy smartfonów często zapominają lub ignorują bardzo ważny z punktu widzenia żywotności urządzenia fakt, jakim jest odpowiednia ładowarka do telefonu. Niektórzy ładują baterie swoich smartfonów obojętnie jaką ładowarką. Nierzadko kupując w sklepie nową, nie zwracają uwagi na jej moc. Jeśli zależy Ci na jak najdłuższym korzystaniu z urządzenia, zapoznaj się z kilkoma regułami dotyczącymi ładowarek.

Czy moc ładowarki ma znaczenie?

Oryginalna, dołączona do zestawu ładowarka do telefonu jest najlepszym z punktu widzenia producenta rozwiązaniem. Jej moc, a co za tym idzie również prędkość ładowania telefonu, jest najlepsza dla urządzenia i sprawia, że urządzenie przez dłuższy czas będzie pracowało na jednym naładowaniu baterii. Z czasem oryginalny sprzęt dołączony do urządzenia zużyje się i powstanie potrzeba zakupu nowego, jednak warto pamiętać o odpowiednim zapoznaniu się z parametrami technicznymi dotychczasowej ładowarki.

Niektóre modele mają oznaczenie mocy, ale w większości przypadków w celu uzyskania takiej informacji musisz znaleźć ją w instrukcji urządzenia lub w Internecie. Kupno ładowarki o takiej samej mocy i jednocześnie najlepszej dla urządzenia jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się w pełni funkcjonalnym telefonem. Dodatkowo rozważ zakup produktu oryginalnego i najlepiej tego samego, jaki dołączony był do opakowania. Tańsze zamienniki często nie spełniają dobrze swojej funkcji i ich rzeczywiste wartości techniczne nijak mają się do opisywanych.

Używanie ładowarki o innej mocy niż zalecana przez producenta

Jednorazowe użycie ładowarki o innym napięciu i natężeniu prądu nie wywrze złego wpływu na urządzenie. Jednak jej regularne wykorzystywanie może uszkodzić telefon. Moc ładowarki do niego świadczy o prędkości i jakości naładowania sprzętu. Korzystając z nieprzystosowanych do telefonu ładowarek, znacznie skracasz jego żywotność i negatywnie wpływasz na szybkość jego działania.

Czy można ładować telefon mocniejszą ładowarką?

Odpowiadając krótko – nie. Mocniejsza ładowarka naładuje Twoje urządzenie o wiele szybciej niż dedykowana. Ale bardzo łatwo możesz je przeładować i przegrzać. Żadne urządzenie elektryczne nie powinno być zasilane i ładowane prądem o wyższym natężeniu niż dedykowane przez producenta. Może to prowadzić nie tylko do poważnych uszkodzeń, ale także podpalenia w wyniku przegrzania. Dodatkowym minusem będzie o wiele szybsze rozładowywanie się baterii.

Czy można ładować telefon słabszą ładowarką?

Jest to z pewnością bezpieczniejsze niż używanie mocniejszej, gdyż nie wpływa negatywnie na żywotność akumulatora. Jednak producenci zalecają nieużywanie ani ładowarek mocniejszych, ani słabszych. Korzystanie ze słabszej znacznie wydłuża czas potrzebny do pełnego naładowania urządzenia, co może skutecznie zniechęcić szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy żyją w biegu.

Jak prawidłowo ładować telefon?

Jeśli chcesz zadbać o prawidłową pracę swojego urządzenia i pragniesz cieszyć się nim przez dłuższy czas, pamiętaj o kilku przydatnych radach. Staraj się nie zostawiać urządzenia podłączonego do prądu na noc, szczególnie jeśli ładowarka do telefonu jest mocniejsza niż dedykowana przez producenta. Znaczenie ma również czas i stan ładowania. Najlepsze dla telefonu będzie utrzymywanie poziomu jego baterii w granicach od 30 do 80%. Nie zaleca się również całkowitego rozładowania telefonu oraz doprowadzanie go do 100% pojemności. Pamiętaj, żeby naładowany telefon odłączyć od razu od źródła zasilania.

Nie zapomnij także o najważniejszej informacji. Moc ładowarki do telefonu ma ogromne znaczenie w kontekście korzystania z urządzenia. To, że ładowarka ma takie samo wejście jak Twój sprzęt, nie oznacza, że powinien być nią naładowany. Twój telefon z pewnością będzie służył Ci dłużej, jeśli stworzysz mu do tego odpowiednie warunki i będziesz o niego dbał. Obalmy też bardzo popularny mit, że nowoczesne baterie w telefonach muszą być „formatowane” jak swoje starsze odpowiedniki. Starsze telefony należało po zakupie rozładować do zera, a następnie naładować do 100%. Nowe rodzaje baterii nie wymagają takich działań.