Większość przedstawicielek płci pięknej zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania przynajmniej jednego produktu przeznaczonego do higieny intymnej. Miejsca intymne są bowiem wrażliwsze niż reszta ciała, dlatego wymagają nieco innego podejścia pielęgnacyjnego. Jeżeli chcesz, aby wybrane przez Ciebie produkty do higieny intymnej były nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne, postaw na produkty naturalne.

Produkty do higieny intymnej – jakich składników w nich poszukiwać?

Jak już zostało wspomniane na wstępie, większość kobiet posiada w swojej łazience przynajmniej jeden produkt do higieny intymnej. Najczęściej jest to pianka lub żel, a coraz częściej są to także kosmetyki naturalne. Sięgając po nie, skład powinien być dla nas kluczowym kryterium, na które zwrócimy uwagę przy wyborze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie od składu danego żelu czy pianki zależy jego skuteczność.

W produktach naturalnych warto poszukiwać przede wszystkim roślinnych wyciągów oraz ekstraktów. Na pewno w żelu do higieny intymnej warto byłoby także odnaleźć dodatek kwasu mlekowego. Przywróci on odpowiednie pH miejsc intymnych i pomoże zapobiegać infekcjom, zarówno grzybiczym, jak i bakteryjnym. Pojawiają się bowiem wtedy, gdy z jakichś względów pH zostało zaburzone.

Produkty do higieny intymnej o naturalnych składach mogą zawierać również łagodzący ekstrakt z rumianku lekarskiego. Wykazuje on działanie przeciwzapalne oraz łagodzące. Wreszcie, w żelach i piankach do higieny intymnej poszukujmy wyciągi z kory dębu. Składnik ten jest w stanie przede wszystkim złagodzić uciążliwy świąd i pieczenie. Działa on delikatnie ściągająco, przez co łagodzi wiele objawów uporczywych i nawracających infekcji intymnych. Nagietek oraz aloes w składzie produktu także są naszymi sprzymierzeńcami w walce o dobrą kondycję miejsc intymnych. Złagodzą podrażnienia, ukoją stany zapalne oraz sprawią, że nasza skóra stanie się przyjemna w dotyku.

Czego unikać w produktach do higieny intymnej?

Powyżej wymieniono składniki, których warto byłoby poszukiwać w naturalnych płynach i żelach do higieny intymnej. Jeśli chcemy zakupić skuteczny płyn do higieny intymnej, dobry skład musi być naszym priorytetem. Warto więc wiedzieć, jakich składników naturalny żel nie powinien zawierać. Przede wszystkim mowa tu o alkoholu etylowym. Niestety, ale składnik ten nadal znajdziemy w wielu preparatach przeznaczonych do pielęgnowania okolic intymnych. Warto byłoby natomiast unikać produktów go zawierających. Przede wszystkim składnik ten ma silne działanie wysuszające. Może więc prowokować przesuszenia skóry oraz zaostrzać je. Wówczas skóra okolic intymnych staje się bardziej narażona na podrażnienia oraz otarcia. Stąd zaś już bardzo krótka droga do infekcji intymnej.

Zwracajmy także uwagę na to, aby wybrany przez nas żel do higieny okolic intymnych nie zawierał substancji z grupy SLS w swoim składzie. To silnie działające detergenty, które mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. Sprawiają one również, że skóra staje się podatna na podrażnienia. Sztuczne barwniki oraz substancje zapachowe także nie są pożądanymi składnikami naturalnych preparatów do pielęgnacji miejsc intymnych. Z dużą dozą ostrożności podchodźmy także do silnych konserwantów.

Płyn do higieny intymnej – dobry skład to taki, który nie uczula

Zawsze pamiętaj także o tym, aby nie sięgać po preparaty zawierające substancje, na które jesteś uczulony. Uczulenia bardzo często powoduje aloes. Oczywiście, jeżeli nie masz alergii na ten składnik, używaj kosmetyków, które go zawierają. Jeśli jednak powoduje on u Ciebie podrażnienia i zaczerwienienie skóry, warto byłoby sprawdzić, czy nie masz na niego uczulenia. Kosmetyki zawierające uczulające nas składniki należy bezwzględnie odstawić.

Niesamowicie istotne jest również to, aby żelu intymnego używać w odpowiedni sposób. Nigdy nie aplikuj nierozcieńczonego wodą żelu na miejsca intymne. Kosmetyk najpierw należy delikatnie spienić w dłoniach, a dopiero potem umyć nim okolice intymne. W ten sposób unikniemy podrażnień.