Skuteczne mycie wanny jest dla wielu osób bardzo wymagającym zadaniem. To często użytkowany element wyposażenia łazienki, więc zaskakująco łatwo ulega zabrudzeniom. Może to być kamień, który osadza się na powierzchni wanny, zabrudzenia od stosowanych kosmetyków czy nawet starty naskórek. Trzeba przyznać, że połączenie tych wszystkich czynników może skutkować powstaniem bardzo nieestetycznej warstwy brudu.

Niezależnie od tego, że po każdej kąpieli przecierasz wannę, konieczne jest raz na jakiś czas gruntowne sprzątanie. Warto przynajmniej raz w tygodniu poświęcić kilka minut na odświeżenie tego sprzętu. Pozwoli to długo cieszyć się czystością wanny.

Czym wyczyścić wannę?

Najpierw warto ustalić, z czego wanna została wykonana. Pozwoli to na wybranie odpowiednich środków czystości, dedykowanych do konkretnego rodzaju powierzchni. Jeśli użyjesz niewłaściwych preparatów, istnieje nawet ryzyko zniszczenia wanny. Takie szkody mogą być bardzo trudne lub niemożliwe do usunięcia. Prowadzi to nierzadko do wymiany całej armatury, dlatego zależnie od tego, czy jesteś właścicielem wanny żeliwnej, ceramicznej lub akrylowej, powinieneś wybrać odpowiednie środki chemiczne.

Jeśli chcesz wyczyścić emaliowaną wannę, dobrym rozwiązaniem będą żel lub mleczko czyszczące. Tego typu produkty zostały stworzone z myślą o delikatnej powierzchni, dzięki temu istnieje małe ryzyko uszkodzenia armatury. Nie stosuj do emaliowanej armatury proszków, ponieważ możesz doprowadzić do powstania pęknięć lub zarysowań. W takiej sytuacji odświeżenie wyglądu wanny stanie się niemożliwe i trzeba będzie ją wymienić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Powszechnie dostępne na rynku środki czystości skutecznie usuną kamień, rdzę czy pozostałości po kosmetykach do ciała. Nakładanie takich produktów jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy użyć ilości według zaleceń producenta. Następnie należy odczekać wskazaną ilość czasu, spłukać i wypolerować powierzchnię w określony sposób. Mleczko lub żel charakteryzują się łatwością nakładania i spłukiwania. Tym samym nie zostawiają zacieków na powierzchni wanny, a także skutecznie eliminują wszelki brud.

Czym myć wannę akrylową?

Wanny akrylowe najbardziej lubią używanie wszelkich gęstych mleczek i płynów czyszczących, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-odkamieniajacy-as/. Takie preparaty nie tylko skutecznie usuwają kamień czy osad, ale nawet tłuszcz. Tego typu środek powinno się nałożyć na czyszczoną powierzchnię miękką gąbką lub ścierką, która nie pozostawia po sobie włosków. Na koniec spłucz – i gotowe. Tak przeprowadzone czyszczenie doskonale sprawdzi się również w przypadku wanien ceramicznych.

Wanną, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest ta wyposażona w hydromasaż. Istotne są tu dysze, ponieważ mogą zatkać się kamieniem. Ze względu na ryzyko powinno się przynajmniej raz w tygodniu zastosować odpowiedni preparat w sprayu lub kremie, co pozwoli pozbyć się osadu. Inne części należy czyścić w taki sposób, jak zaleca producent armatury.

Czym czyścić wannę – domowe sposoby

Nie brakuje też domowych sposobów na czyszczenie wanny, które znały nawet nasze babcie. Istnieje na to wiele sposobów, ale do środków, które zasługują na szczególne wyróżnienie, należy cytryna. Przede wszystkim doskonale walczy z wszelkimi zabrudzeniami. Od bardzo dawna znana jest jako składnik niezwykle skuteczny w walce z kamieniem pochodzącym z twardej wody. Z powodzeniem usuwa rdzę na armaturze, a co równie ważne – można ją wykorzystać w tym celu w bardzo prosty sposób. Wystarczy przekroić cytrynę na dwie części i przetrzeć jedną połówką zanieczyszczoną powierzchnię. Na koniec dokładnie spłucz letnią wodą i gotowe — otrzymasz dokładnie wyczyszczoną powierzchnię wanny.

Kolejnym sposobem jest ocet, nie od dziś znany jako numer jeden w czyszczeniu kamienia. Po odczekaniu kilku minut przetrzyj gąbką lub miękką szmatką zanieczyszczony fragment i spłucz gorącą wodą. Te środki należą do tanich i ogólnodostępnych, dlatego zdecydowanie warto je wypróbować. Największą zaletę stanowi mimo wszystko skuteczność, co docenia ogromna liczba osób.