Oczekiwanie na narodziny maluszka to emocjonujący czas dla całej rodziny. Jest to również czas, kiedy kompletujemy wyprawkę i kupujemy wszystkie niezbędne rzeczy. Jednym z kluczowych wyborów jest zakup fotelika samochodowego. Podpowiadamy, jaki powinien być fotelik samochodowy dla dzieci mieszących się w przedziale wagowym 0-13 kg i na co zwracać uwagę podczas dokonywania tego zakupu.

Na co zwracać uwagę kupując foteliki samochodowe 0-13 kg?

Przede wszystkim, warto mieć na uwadze, że fotelik samochodowy powinien być kupowany w sklepie stacjonarnym. Tylko tam będziemy mieli możliwość przymierzenia i dopasowania go do naszego auta. Jest to najważniejsze kryterium, którym warto się kierować: każdy fotelik musi być dopasowany do samochodu, w którym będzie montowany. Każdy pojazd ma indywidualny profil kanapy, jest ona wykonana z różnych materiałów. Ważna jest również wysokość, na której jest umieszczony ISOFIX – te wszystkie czynniki mają znaczący wpływ na to, czy fotelik będzie pasował do danego modelu samochodu. Powinien to ustalić doświadczony sprzedawca. Ponadto, powinien on pokazać jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy.

Warto wybrać taki model fotelika samochodowego 0-13 kg, w którym pozycja dziecka będzie naturalna. Dobrze sprawdzają się modele, które wzbogacone są o dodatkową wkładkę dla niemowlaka. Złe ułożenie, wymuszanie pozycji siedzącej może być niekorzystne dla rozwoju kręgosłupa maluchów. Co więcej, niewłaściwe ułożenie może być powodem zmniejszenia natlenienia krwi, co może mieć niebezpieczne konsekwencje.

Co oznaczają testy w fotelikach 0-13?

Kupując fotelik dla niemowlaka, powinniśmy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem. Tylko co to „bezpieczeństwo” może oznaczać? Obecnie każdy fotelik, który znajduje się na rynku musi spełniać europejskie normy homologacyjne ECE R44/04 lub ECE R129, zwaną i-Size. W związku z tym przeprowadzane są podstawowe testy dynamiczne. Dobrze jest jednak upewnić się, jak dany model fotelika wypadł na testach ADAC, które przeprowadzane są przez niemiecki automobilkub. Najlepiej jest wybierać te foteliki samochodowe 0-13 kg, które otrzymały w testach minimum 3 gwiazdki.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, kupując fotelik?

Zastanawiając się, jaki fotelik samochodowy 0-13 będzie najlepszy dla Twojego dziecka, dobrze jest zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest ochrona boczna – warto się upewnić, czy dany model taką posiada, gdyż jest to ważny aspekt. W sytuacji, w której dojdzie do kolizji, przejmuje siłę uderzenia, chroniąc w ten sposób dziecko przed poważnymi obrażeniami.

Przy wyborze fotelika lepiej sprawdzają się 5-punktowe pasy, które utrzymują dziecko w bardziej stabilnej pozycji niż pasy 3-punktowe. Regulowany zagłówek również jest czymś, co jest mile widziane w fotelikach dla najmłodszych – dzięki temu rośnie on wraz z dzieckiem. Warto jest zwrócić uwagę na sposób czyszczenia tapicerki – czy jest ona zdejmowana i bez problemu nadaje się do uprania w pralce. Należy się upewnić, z jakiego materiału zostało wykonane obicie, najlepiej gdy zapewnia ono cyrkulacje powietrza – jest to szczególnie ważne podczas upalnych dni. Dodatkowa budka i daszek, które chronią przed słońcem oraz wiatrem są miłym dodatkiem, które może okazać się przydatne. Wiele osób chce, by fotelik był jak najlżejszy. Dzięki temu przenoszenie w nim niemowlaka nie będzie zbyt męczące.

Kiedy kupić fotelik dla niemowlaka?

Poszukiwania odpowiedniego modelu fotelika samochodowego 0-13 warto rozpocząć przed narodzinami nowego członka rodziny. Nie należy podejmować tej decyzji pochopnie, lecz dokładnie przeanalizować różne warianty, by mieć pewność, że wybrany model zapewni bezpieczeństwo Waszemu dziecku. Producenci oferują różne modele, dlatego wybór jest naprawdę spory. Ważne jest, byście przy zakupie pierwszego fotelika mogli liczyć na pomoc kompetentnego sprzedawcy, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Osoba taka powinna doradzić w wyborze właściwego modelu i pokazać, w jaki sposób poprawnie montować fotelik samochodowy.