Największym powodzeniem u rodziców cieszą się te zabawki, które nie tylko bawią, ale także stymulują rozwój dziecka oraz wspierają zdobywanie nowych umiejętności. Nie ma wątpliwości co do tego, że do takich zabawek należą gry planszowe. Na czym polega ich wymiar edukacyjny? To okazja do ćwiczenia koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, przyswajania wiedzy o świecie, ale także nauka norm społecznych poprzez doświadczanie zarówno wygranej, jak i przegranej i konieczność radzenia sobie z towarzyszącymi temu emocjami.

Czy gry planszowe pomagają dziecku rozwijać się w sferze społecznej?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że tak jest. Reguły gry, nadające strukturę zabawie, wymuszają na dziecku uczenie się konieczności przestrzegania zasad, na przykład poprzez zwyczajne ćwiczenie cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolej. Dzięki narzuconym z góry zasadom dziecko wchodzi w interakcje z innymi. Jest to bezpieczne pole szczególnie dla dzieci nieśmiałych, niepewnych siebie, które dzięki grom planszowymi mogą bawić się z innymi bez lęku i niepokoju dotyczącego tego, jak się zachować. Ponadto, należy zaznaczyć, że takie zabawy uczą kontroli własnych emocji, która jest niezbędną umiejętnością w życiu społecznym. Dotyczy to np. smutku czy złości związanej z przegraną.

Warto w tym miejscu wspomnieć o ważnej kwestii, jaką jest „podkładanie się dziecku”. Lepiej zadbać o grę dostosowaną do możliwości dziecka, niż przyzwalać mu na omijanie zasad (np. poprzez ruch poza kolejką w obawie o krzyk czy płacz). Celowe przegrywanie, aby nie doprowadzić do przegranej dziecka, stanowi antynaukę i pielęgnuje w dziecku przeświadczenie, że zawsze trzeba i można wygrywać. Nie jest to prawdą, a to błędne przekonanie może dać przykre owoce, gdy zacznie się mierzyć z wyzwaniami szkolnymi, którym nie zawsze będzie w stanie sprostać w zadowalającym stopniu. Planszowe gry rodzinne, takie jak np. Dostawa Kurczaków firmy Wader czy Pośpiech się Kurierze są także doskonałym pomysłem na zacieśnianie więzi w rodzinie. Na rozwój relacji ogromne znaczenie ma wspólnie spędzony czas, podejmowanie razem aktywności, dążenie do celu.

Czy gry planszowe pozwalają przyswoić dziecku nową wiedzę?

Przez pierwszych kilka lat swojego życia dzieci uczą się głównie poprzez zabawę, która także w dalszym toku nauczania solidnie wspiera ich procesy uczenia się i pamięci. Gry planszowe są jednym z dziecięcych źródeł wiedzy o świecie, o rządzących nim zasadach, prawach natury, normach itd. Dzieje się tak ze względu na to, że maluchy uczą się poprzez doświadczanie, zatem wiedza zdobyta podczas aktywności będzie wiedzą przyswojoną oraz utrwaloną. Ponadto, niełatwym zadaniem jest skupić uwagę dziecka na treściach, które są dla niego nieatrakcyjne, planszówki stanowią natomiast zachęcającą, przyjazną dla oka dziecka formę nauki. Jest wiele gier planszowych, takich jak np. Cztery Pory Roku firmy Wader, które pod przykrywką dobrej zabawy przemycają treści związane z – w tym przypadku – tematyką przyrody i zachodzących w niej zjawisk.

W jakim wieku można zacząć grać z dziećmi w planszówki?

Na szczęście granica wieku nie jest przeszkodą, ponieważ na rynku znajdziemy gry planszowe przeznaczone dla maluchów oraz nastolatków. Najczęściej już po skończeniu dwóch i pół czy trzech lat kilkulatek może rozpocząć przygodę z planszówkami. Warto pamiętać o tym, że wiele gier można dostosować do możliwości dziecka, eliminując z nich niektóre reguły, którym dziecko ze względu na swój wiek nie byłoby w stanie sprostać. Jeżeli natomiast Twoja pociecha jest nadzwyczaj ruchliwa i silna reagujące emocjonalnie, przez co nie może skupić się na grze planszowej – nie martw się – daj sobie jeszcze rok i obserwuj gotowość dziecka.

Jakie gry planszowe dla dzieci wybrać?

Odpowiedź jest prosta i krótka – dostosowane do jego wieku i możliwości. Wiedząc jak duży potencjał rozwojowy dla dziecka, mają gry planszowe, warto pochylić się chwilę nad odpowiednim wyborem produktu, który zaciekawi i sprawi, że nauka przez zabawę stanie się możliwa! W celu znalezienia odpowiedniego produktu zerknij na stronę https://e-zabawka24.pl/gry-i-zabawy.