Po drogach w naszym kraju poruszają się miliony samochodów. Są to zarówno samochody bardzo młode, jak i wiekowe. Warto podkreślić, że średni wiek samochodów osobowych w Polsce to 15 lat. Świadczy to więc o tym, że większość z nas kupuje samochody używane. Nie każdego stać bowiem na auta nowe, pochodzące z salonu. Są one zdecydowanie droższe od tych z rynku wtórnego. Skąd jednak pochodzą samochody używane? Są to z jednej strony auta krajowe, czyli zakupione w polskim salonie, jak i samochody sprowadzone zza granicy. Polscy handlarze bardzo chętnie sprowadzają auta osobowe z krajów zachodniej Europy, ponieważ po małych naprawach ich wartość jest zdecydowanie wyższa i można na nich zarobić. Śledząc niemieckie i holenderskie portale aukcyjne, można znaleźć bardzo ciekawe oferty. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy spróbować zakupić taki samochód we własnym zakresie. Jak jednak sprawdzić samochód z Holandii, aby nie kupić kota w worku?

Gdzie szukać ogłoszeń?

Najlepszym miejscem, w którym znajdziemy bardzo ciekawe oferty samochodów osobowych z Holandii, są tamtejsze portale aukcyjne i ogłoszeniowe. Możemy tam znaleźć ogłoszenia zarówno od osób prywatnych, jak i od komisów samochodowych. Jeżeli będziemy szukali takich ogłoszeń samodzielnie, należy bardzo uważać. Podobnie jak w naszym kraju, również w Holandii możemy znaleźć nieuczciwych sprzedawców, którzy za wszelką cenę będą chcieli sprzedać nam samochód posiadający liczne ukryte wady. Są to zazwyczaj samochody powypadkowe, które w krajach zachodnich nie przeszłyby okresowego przeglądu technicznego.

Jak zweryfikować stan techniczny auta z Holandii?

Jeżeli znamy się na technice i motoryzacji, wówczas sprawdzenie samochodu z Holandii nie będzie stanowiło dla nas problemu. Będziemy się jednak musieli wyposażyć w miernik grubości powłoki lakierniczej, który pozwoli sprawdzić, czy samochód, który nas interesuje nie miał w przeszłości kolizji i wypadków. Dla osób znających się na samochodach, proste będzie również sprawdzenie stanu technicznego auta oraz jego podzespołów. Gorzej sprawa wygląda w przypadku osób, które nie mają doświadczenia motoryzacyjnego. Wówczas zakup samochodu z Holandii może się okazać znacznie utrudniony. Jest jednak wyjście z tej sytuacji, które pozwoli na zakup pewnego i sprawdzonego samochodu z zachodu.
Warto w tym miejscu wspomnieć bowiem o nowości, którą proponuje nam znana od kilku lat w Polsce firma Autotesto.pl. Jeszcze do niedawna jej pracownicy zajmowali się głównie weryfikacją stanu samochodów znajdujących się w naszym kraju. Firma jakiś czas temu rozszerzyła jednak swoją ofertę o kraje Europy Zachodniej i Skandynawii. Dzięki temu możemy skorzystać z profesjonalistów, którzy nie tylko znajdą najlepiej rokujące ogłoszenia, ale również umówią się na oględziny i dokładnie sprawdzą stan techniczny interesujących nas aut. Autotesto.pl bardzo dokładnie zbada również przeszłość samochodu, zweryfikuje dokumenty, sprawdzi historię serwisową i poprawność przebiegu. Po wykonaniu wszystkich tych zabiegów otrzymamy opinię firmy na temat oglądanego auta. Taka rekomendacja jest bardzo wiarygodna i sprawia, że nie kupujemy kota w worku. Kupić samochód jest bowiem bardzo łatwo. Problemy zaczynają się jednak, kiedy wraz z użytkowaniem pojawiają się kolejne usterki, które bardzo często są dość kosztowne w naprawie.

Czy opłaca się sprowadzać samochody z Holandii?

Jest to trudne pytanie, ponieważ znajdziemy zarówno zwolenników samochodów importowanych z zachodu, jak i przeciwników. Biorąc jednak pod uwagę kwestie finansowe, takie auta w wielu przypadkach wydają się korzystniejsze cenowo niż ich polskie odpowiedniki. Utarło się również stwierdzenie, że samochody z Holandii nie są tak wybite. Chodzi tutaj przede wszystkim o stan zawieszenia i układu kierowniczego. Drogi, którymi na co dzień poruszają się Holendrzy są bowiem w zdecydowanie lepszym stanie, niż drogi w naszym kraju. Plusem samochodów z Holandii jest również fakt, iż mieszkańcy tego kraju skrupulatnie pilnują akcji serwisowych nowych aut. W związku z tym, są to zazwyczaj egzemplarze bardzo dobrze utrzymane.