Każdy rodzic pragnie tego, aby jego dziecko rozwijało się harmonijnie. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkim problemom związanym z rozwojem pociechy można zapobiec. Czasami konieczna może okazać się wizyta u psychologa, który wesprze Cię w rozwiązaniu jakiejś trudności, z którą zmaga się Twoje dziecko. Musisz jednak mieć świadomość tego, że nie możesz udać się do psychologa dla dorosłych, ale do tego, który właśnie pomaga najmłodszym. Największy wybór dobrych specjalistów znajdziesz w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Jeżeli zamieszkujesz województwo wielkopolskie, Twojemu dziecku może pomóc psycholog dziecięcy Poznań.

Wiedza i doświadczenie to podstawa

Jeżeli chcesz znaleźć dobrego psychologa dla swojego dziecka, musisz poszukiwać osoby odpowiednio wykształconej. Psycholog dziecięcy powinien dysponować dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku psychologia. Może, choć nie musi być jednocześnie psychoterapeutą. Bardzo istotne jest to, aby posiadał on nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Doskonale, jeśli będzie miał doświadczenie w pracy z dziećmi w różnym wieku. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że pomoże on także Twojej pociesze.

Zwróć uwagę na to, czy psycholog wzbudza zaufanie

Doświadczenie i wiedza psychologa odgrywają naprawdę dużą rolę. To jednak nie wystarcza. Niesamowicie istotne jest to, aby specjalista wzbudzał zaufanie, zarówno Twoje, jak i dziecka. Dobrze więc będzie, jeżeli postanowisz kierować się własną intuicją. Pierwsza konsultacja odbędzie się najprawdopodobniej bez udziału dziecka. Będziesz więc miał okazję przedstawić psychologowi problem, który dostrzegasz u swojej pociechy. Następne spotkania odbędą się już prawdopodobnie bez Ciebie. Psycholog będzie jednak informował Cię o postępach, jakie robi dziecko. Bardzo istotne jest to, abyś rozmawiał ze swoją pociechą. Dzięki temu dowiesz się, czy psycholog wzbudza jej zaufanie. Jeżeli nie, ciężko będzie mu się przed nim otworzyć. Jeżeli współpraca Twojej pociechy z psychologiem wyraźnie się nie układa, nie pozostaje Ci nic innego jak poszukanie innego specjalisty. Pamiętaj jednak o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie dziecka. Jeśli wyraźnie nie chce ono współpracować z żadnym psychologiem, nawet ten najlepszy nie będzie mógł pomóc. Jeżeli jednak opór pociechy nie jest zbyt duży, doświadczony specjalista będzie umieć do niego dotrzeć.

Na jaki koszt wizyt trzeba być przygotowanym?

Jak już zaznaczono na wstępie, największy wybór doświadczonych specjalistów znajdziesz w dużych miastach. Bez względu na to, czy zainteresuje Cię psycholog dziecięcy w Poznaniu, czy też w innym mieście, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami wizyt. Cena za jedną konsultację waha się zazwyczaj w granicach od 100 do nawet 200 złotych. Im większe doświadczenie psychologa, tym zazwyczaj wyższa cena za wizytę. Możesz postawić także na konsultację w ramach NFZ. Musisz jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na nią może być dość długi. Jeżeli więc zależy Ci na czasie, nie pozostaje Ci nic innego jak wizyta prywatna.