Szlifowanie betonu to konieczna czynność, którą należy wykonać na podłogach oraz na betonowych ścianach przed kolejnymi pracami wykończeniowymi. Beton jest materiałem, który jest dość twardy, dlatego jego ścieranie i szlifowanie nie należy do łatwych zadań. Z artykułu dowiesz się, jak szlifować beton oraz jak dobierać narzędzia do szlifowania.
Dlaczego szlifuje się beton?
Szlifowanie betonowych posadzek jest niezbędną czynnością, którą należy wykonać przed położeniem płytek, paneli lub betonu architektonicznego. Wygładzanie betonowej powierzchni zwiększa przyczepność, zapewnia równą powierzchnię oraz estetyczny wygląd ściany lub podłogi. Nierówności na betonie mogą skutkować wystąpieniem trudności podczas prac budowlanych, zmniejszą przyczepność płytek lub sprawią, że wykonanie będzie nieestetyczne, a podłoga trudna do konserwacji. Szlifowanie betonu wyrównuje niedociągnięcia, wygładza powierzchnię oraz poziomuje podłogę. Dzięki temu podłoga jest równa i z łatwością można ją wykończyć.
Kolejną zaletą szlifowania powierzchni wykonanej z betonu jest jej ujednolicenie. Ma to duże znaczenie w przypadku tworzenia ścian lub podłóg z betonu architektonicznego i z innej zaprawy dekoracyjnej. Szlifując beton, pozbędziesz się też pozostałości po tynku, farbie, kleju lub gipsie. Dzięki temu beton zyska dobrą strukturę, która będzie doskonałym podłożem do klejenia płytek.
Jak szlifować beton, aby stał się gładki?
Czynność polega na ścieraniu nierówności na betonie, do momentu aż stanie się gładki, usunięte zostaną wszystkie zabrudzenia oraz zarysowania. Po szlifowaniu posadzka lub betonowa ściana powinna być gładka i delikatnie błyszcząca, oznacza to, że wszystkie nierówności zostały usunięte, a beton nadaje się do dalszej obróbki. Do szlifowania twardych powierzchni, w tym betonu, używa się specjalnych urządzeń, które dedykowane są właśnie do trudnych powierzchni. Zwykle są to szlifierki do betonu lub profesjonalne narzędzia, które wyposażone są w tarcze diamentowe. Używanie maszyn to konieczność, jeśli istnieje potrzeba wyszlifowania dużych powierzchni, np. posadzek w biurach, halach magazynowych. Warto zwrócić uwagę na zastosowanie szlifierek do betonu — niektóre urządzenia nadają się wyłącznie do polerowania i wygładzania powierzchni poziomych, czyli posadzek. Do ścian używa się specjalnych szlifierek. Czasami dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowców, którzy posiadają nie tylko doświadczenie, ale i odpowiedni sprzęt od szlifowania betonu.
Ręczne i maszynowe szlifowanie betonu
Maszynowe szlifowanie betonowych powierzchni to szybki sposób na uzyskanie gładkiej i równej powierzchni. Zwykle zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które mają bardzo profesjonalny i wydajny sprzęt. Maszyna pozwala na dokładne szlifowanie oraz oczyszczanie powierzchni z pyłów, które powstają podczas pracy. Dzięki temu ogranicza się ilość czasu spędzonego na sprzątaniu. Ręczne szlifowanie betonu sprawdzi się, jeśli powierzchnia do wygładzenia jest niewielka. Taką pracę można wykonać na ścianie lub na posadzce w domu. Ręczne szlifierki do betonu pomogą wygładzić ścianę, ale warto zaopatrzyć się w zróżnicowane pady, np. w ceramiczne o odmiennym uziarnieniu. Najmniejszy rozmiar ziaren w padach służy do końcowego wygładzania powierzchni.
Ile kosztuje szlifowanie betonu — od czego zależy cena?
Cena szlifowania betonu zależy w głównej mierze od wielkości obiektu, który należy wykończyć, ale też od rodzaju posadzki, nierówności, które powstały podczas wylewki oraz od typu betonu, który został zastosowany. Na cenę wpływa również efekt, jaki chce się uzyskać. Więcej zapłacisz za wypolerowany i błyszczący beton niż za jedynie zmatowioną powierzchnię. Więcej również kosztuje szlifowanie betonów dekoracyjnych w mieszkaniach oraz w domach, na cenę wpływa mniejsza powierzchnia, ale również sam sposób wykończenia betonu. Na całościowy koszt wpływa nie tylko powierzchnia, ale również narzędzia, których użyjesz do szlifowania betonu. Cena narzędzi diamentowych jest zdecydowania większa niż tradycyjnych, metalowych.