Salon stanowi jedno z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Aby był funkcjonalny, a zarazem atrakcyjny, wymagane jest staranne jego urządzenie. Jednym z mebli, na którego kupno najpewniej się zdecydujesz, jest sofa. Musi być wybrana w przemyślany sposób, jeśli ma należycie odgrywać swoją rolę. Dobrze byłoby zatem wiedzieć, na jakiego rodzaju kryteria zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Jaki rozmiar sofy wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka sofa do salonu będzie idealna, musisz zastanowić się nad jej rozmiarem. Jeżeli dysponujesz sporą przestrzenią do wypoczynku, możesz zdecydować się na pokaźnych rozmiarów mebel. Wtedy usiądzie na niej kilka osób jednocześnie. Na dużych rozmiarów sofie będzie można także komfortowo wypocząć i uciąć sobie krótką drzemkę.

Jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, jaka sofa do małego salonu będzie odpowiednia, zdecyduj się na uroczy, niewielkich rozmiarów mebel. Nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca, ale nadal umożliwi komfortowy wypoczynek. Na rynku dostępnych jest sporo interesujących propozycji, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że znajdziesz opcję idealną dla siebie. 

Wzorzysta czy jednokolorowa?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać sofę do salonu, musisz przyjrzeć się także temu, jak ona wygląda. Do salonów w stylu loftowym idealne będą modele przypominające fotele uszaki. Najczęściej obite są miękkim pluszem, dzięki czemu długotrwałe przesiadywanie na nich jest wyjątkowo przyjemne.

Wybierać możesz zarówno spośród jednokolorowych, jak i wzorzystych sof. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzasz swój salon oraz od Twoich preferencji. Meble w krzykliwych barwach mogą doskonale ożywić surowe, monochromatyczne wnętrze. Te stonowane sprawdzą się zaś w przestrzeni urządzonej w tradycyjnym stylu. Sporym zainteresowaniem cieszą się także sofki o kwiecistym obiciu, które pasują do wnętrz vintage.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając sofę do swojego salonu?

Wybierając tego typu mebel, trzeba przyjrzeć się także temu, czy jest rozkładany, czy też nie. Sofy nierozkładane do salonu najlepiej sprawdzą się we wnętrzach o niewielkim rozmiarze. Jeśli jednak mamy przestronne pomieszczenie, śmiało możemy zdecydować się na rozkładaną wersję. Będzie można się na niej przespać, jeżeli na przykład odwiedzą nas niespodziewani goście.

Przy wyborze sofy należy także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Dla większości osób istotne jest to, aby był przyjemny w dotyku. Warto zwracać uwagę również na kwestie praktyczne. Jeżeli masz dzieci, zapewne będzie Ci zależało na tym, aby z sofy można było bezproblemowo usunąć wszelkie zabrudzenia. W takim przypadku lepiej unikać jasnych mebli, w kolorach takich jak biel czy jasny beż. Wszelkie zabrudzenia będą na nich szybko widoczne i trudno będzie je w pełni usunąć.

Dla większości użytkowników istotny aspekt stanowi także cena sofy. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać mebel wysokiej jakości, który posłuży przez długie lata.