Marzysz o tym, aby zostać rolnikiem? A może szukasz dodatkowego zajęcia w formie posiadania swojego własnego gospodarstwa? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Czy warto postawić na rolnictwo?

Technologia się rozwija w każdej dziedzinie naszego życia, a większość zawodów z biegiem lat ewoluuje. Nie inaczej wygląda to w przypadku rolnictwa. Współczesny rolnik nie kojarzy nam się już tylko z pracownikiem fizycznym. Dziś wiele osób działających w tym obszarze to biznesmeni, którzy zarządzają ogromnymi gospodarstwami, a także posiadają wiele maszyn znacznie ułatwiających im codzienną pracę.

Ogrom nowoczesnych technologii i maszyn sprawia, że zawód rolnika coraz mocniej postrzegany jest jako bardzo dobrze płatny oraz zdecydowanie pozwalający na zaspokojenie potrzeb całej rodziny. O tym, jak ważna jest to profesja możemy przekonać się niemalże na każdym kroku, szczególnie kiedy pójdziemy do sklepu na zakupy. Zdecydowana większość produktów spożywczych, które znajdują się na półkach, nie pojawiłaby się tam, gdyby nie ciężka praca rolników.

W ogromnym skrócie rolnik zajmuje się hodowlą roślin i zwierząt, uprawą ogrodów, ziemi oraz sadów. Ze względu na rozwój ten branży dostępnych jest mnóstwo szkół oferujących kierunki kształcenia związane z tym obszarem. Tym samym rolnikiem może zostać nie tylko osoba, która wychowała się na farmie i jej rodzice trudnili się uprawą roli oraz hodowlą zwierząt.

Obecnie tak naprawdę każdy, kto kocha pracę z roślinnością i ze zwierzętami, a uprawa roli sprawia mu przyjemność, może zostać rolnikiem. Tym samym nie musi być to oczywiście osoba wychowana lub mieszkająca na wsi, a raczej taka, która nie boi się ciężkiej fizycznej pracy. W wykonywaniu obowiązków w gospodarstwie ogromne znacznie mają nie tylko siła i kondycja, ale również umiejętność organizacji czasu pracy, a także chęć rozwoju czy zdobywania wiedzy.

Rolnictwo tak samo, jak każda inna dziedzina z roku na rok się rozwija. Tym samym musimy zrobić wszystko, aby być na bieżąco z nowinkami na temat upraw czy nawozów, które pozwolą lepiej i szybciej rozwijać swoje gospodarstwo rolne.

Jakie są zarobki rolników?

Ciężko jest jednoznacznie określić zarobki rolników ze względu na ogromne rozbieżności pomiędzy gospodarstwami. Wpływ na to ma między innymi posiadana przestrzeń przeznaczona na uprawę roślin. Nie ma co ukrywać, że im bardziej rozległe jest gospodarstwo, tym dostępne miejsce do hodowli różnych gatunków zbóż czy warzyw jest większe, a co za tym idzie – stajemy się znaczącym graczem na rynku. To z kolei znacznie podnosi generowane przychody.

Dużo zależy oczywiście od tego, na czym skupiamy działalność – czy naszym głównym kierunkiem jest uprawa roślinności, czy sprzedaż bydła. Warto również wspomnieć, że przychody miesięczne rolnika mogą być bardzo nieregularne, a w okresie zimowym często o wiele niższe. Tym samym w sezonie może być to nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, jednak musimy pamiętać o tym, że w skali rocznej te kwoty miesięczne będą się inaczej rozkładać.

Rolnik ponosi również duże koszty związane z prowadzeniem swojej działalności, na przykład pod kątem nawozów, jak i samego ziarna. Za przykład można podać, jaka jest cena nasion kukurydzy.

Koszt nasion kukurydzy na 1 ha

Cena nasion kukurydzy na 1 ha wynosi około 600 złotych. Pewne wahania zależą zaś od miejsca, w którym dochodzi do kupna, jakości ziarna, odmiany, posiadania przez nie dodatkowych cech, dostępności itd. Skoro już wiesz, ile kosztują nasiona kukurydzy na hektar, widzisz, że rolnictwo to nie tylko przychód i zysk, ale również wiele kosztów stałych i inwestycji, które należy przeprowadzić, aby biznes cały czas się rozwijał.

Ogromne kwoty związane z prowadzeniem takiej działalności wiążą się również z maszynami. Dla przykładu nowy kombajn kosztuje obecnie pół miliona złotych. Oczywiście w tego typu inwestycjach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej pomóc nam mogą wszelkie dofinansowania z Unii Europejskiej, które mocno wspierają działania rolników w Polsce i sprawiają, że zakup takich maszyn jest możliwy.

Bycie rolnikiem to nie jest łatwy zawód, jednak zdecydowanie można zaliczyć go do tych, które są bardzo potrzebne dla społeczeństwa, a tym samym przynoszą wiele satysfakcji.