Szuflady znajdują się w większości pomieszczeń. To praktyczne meble, które znakomicie sprawdzają się w salonie, sypialni czy w kuchni. Pozwalają na bardzo wygodną segregację i przechowywanie różnych przedmiotów. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu utrzymać można porządek. Co jednak ważne, aby szuflady mogły spełniać swoje zadanie, muszą być wyposażone w odpowiednie prowadnice. Istotne jest, aby były one do szuflad właściwie dopasowane. Na rynku dostępne są różne modele prowadnic. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze.

Udźwig prowadnicy

Odpowiadając na pytanie, jakie prowadnice do szuflad wybrać, zacząć trzeba od kwestii ich maksymalnego udźwigu. Dlatego przed ich konkretnym wyborem dokładnie należy się zastanowić, jakie przedmioty będą w szufladzie przechowywane. Mowa tu o różnych przedmiotach codziennego użytku, ubraniach, przyborach toaletowych czy naczyniach. Wszystkie przechowywane w szufladzie rzeczy prowadnice muszą utrzymać. Im więcej przedmiotów w szufladzie i im większa ich waga, tym większy musi być udźwig prowadnic. Jeśli nie będą one właściwie dobrane pod tym kątem, to niestety może dojść do ich przeciążenia, a w konsekwencji do ich uszkodzenia. Warto tu jeszcze dodać, że w takim przypadku nie będzie się korzystać z szuflady w sposób wygodny. Może pojawić się problem z jej otwieraniem i zamykaniem.

Wysuw szuflady

Kolejny istotny element, który należy wziąć pod uwagę, wybierając prowadnice, to wysuw szuflady. Konkretnie chodzi tu o odległość, na jaką szuflada ma się wysuwać. Najpowszechniej w domach spotkać można się z szufladami z wysuwem pełnym lub częściowym. Wysuw pełny najczęściej spotykany jest w szufladach płytkich. Są to szuflady charakteryzujące się tym, że dostęp do ich tylnej części jest nieco utrudniony. Oznacza to, że w tym przypadku szuflada wysuwać się powinna w całości poza swój korpus. Z kolei, jeśli chodzi o wysuw częściowy, to zwykle stosowany jest w przypadku szuflad wysokich. Mowa tu o takich szufladach, gdzie dostęp do ich tylnej części nie jest w żaden sposób utrudniony. Decydując o wyborze konkretnych prowadnic, zawsze należy mieć na uwadze to, w jaki sposób szuflada się będzie otwierać. Dzięki temu można mieć pewność, że korzystanie z niej będzie wygodne.

Funkcje prowadnic

 

Wybierając prowadnice, warto także zwrócić uwagę na ich dodatkowe funkcjonalności. Jeśli kupuje się meble do sypialni, to dobrym wyborem będą na pewno szuflady z prowadnicami z funkcją cichego i delikatnego otwierania oraz zamykania. Takie szuflady otwierają się i zamykają bardzo cicho. Dzięki temu nie ma ryzyka obudzenia innej osoby w trakcie otwierania lub zamykania szuflady. Wspomnieć można tu jeszcze o prowadnicach z funkcją push to open. Jest to funkcja umożliwiająca wygodne otwarcie szuflady jedynie poprzez jej delikatne dotknięcie. Szuflada z taką prowadnicą znakomicie sprawdzi się w sypialni i kuchni. Zwłaszcza w tym drugim pomieszczeniu może być bardzo przydatna. Gotując w kuchni, nierzadko ma się zajęte obie ręce. Wówczas trudno jest normalnie otworzyć szafkę. Funkcja push to open rozwiązuje ten problem.

Montaż prowadnic

Prowadnice mogą być montowane w różnych sposób. To również należy mieć na uwadze przy ich wyborze. Dużą popularnością cieszą się choćby prowadnice rolkowe. Wyróżniają się bardzo prostym sposobem montażu. Prowadnice rolkowe mają jednak jedną wadę. Charakteryzują się dość małym udźwigiem. Dlatego prowadnice rolkowe stosowane są w szufladach, w których przechowuje się lekkie przedmioty. Innym popularnym rodzajem prowadnic są prowadnice kulkowe. Ich dużą zaletą jest uniwersalność. Mogą być bowiem montowane w niemal każdym typie szuflady.

Prowadnice do szuflad – jakie wybrać?

Wybór konkretnego modelu prowadnicy nie może być przypadkowy. Ich wybór na rynku jest dość szeroki, dlatego zawsze należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki model sprawdzi się najlepiej. Najważniejsze jest, aby prowadnica zapewniła komfortowe korzystanie z szuflad. To w końcu ona odpowiada za to, w jaki sposób szuflada się otwiera.